Eleştirel dijital okuryazarlık kampanyamız TikTok’ta

TikTok Türkiye işbirliğiyle, internette eleştirel düşünmenin ve yanlış bilgilerden korunmanın önemine odaklandığımız kampanya başladı. Bu sayede eleştirel dijital okuryazarlığı TikTok’a taşıyoruz.


19/09/2022 16:00 2 dk okuma

Yanlış bilgi sorununa dair farkındalığı farklı hedef kitlelerde artırmak Teyit ile yaratmak istediğimiz etki bakımından fazlasıyla önemli. Bilhassa gençlere ulaşmak için yeni yaratıcı formatlar deniyoruz, anlatım biçimimizden kullandığımız renklere kadar birçok yeniliği hayata geçiriyoruz. TikTok’ta yer almak da bu yeniliklerden biri. Zira Reuters’ın 2022 Dijital Haber Raporu’na göre TikTok haber tüketiminde en hızlı büyüyen platform. Yanlış bilgiyle mücadele etmek ve kullanıcıların eleştirel dijital okuryazarlık becerilerini TikTok’ta da güçlendirmek hiç olmadığı kadar önemli.

Bu kapsamda 2020’den beri üçüncü taraf teyit programının parçası olduğumuz TikTok Türkiye işbirliğiyle internette eleştirel düşünmenin ve yanlış bilgilerden korunmanın önemine odaklanan bir kampanya başlattık. TikTok’ta bulunan bazı içerik üreticilerinin de yer aldığı bu kampanyada şüpheli bilgileri saptama ve korunma ve çürütme yöntemlerinin yer aldığı bilgilendirici videolar yer alıyor. 

Kampanya için özel olarak hazırlanan sayfada ise teyitçiliğe dair ipuçları, videolar ve kullanıcıların yanlış bilgiye karşı atabilecekleri adımlara dair bilgilere yer veriliyor.

Tık tuzaklarına, oltalamalara, çarpıtılmış verilere, kriz anlarında yayılan yanlış bilgilere dikkat çektiğimiz kampanya ile eleştirel dijital okuryazarlığın TikTok’ta da yaygın bir değer olmasını, şüphe kasını kullanan içerik üreticilerin sayısının artmasını hedefliyoruz. Eğer karşılaştığınız bilgilere hemen inanmıyor, paylaşmadan önce doğruluyorsanız #teyitçiyim etiketini kullanarak siz de kampanyanın bir parçası olabilirsiniz. 

Platformdaki yaratıcı içeriklerimiz için Teyit’in TikTok hesabını takip edebilirsiniz.

Reuters Institute, Digital News Report 2021
18/06/2022
TikTok, Teyit'in TikTok hesabı
19/09/2022
teyitlendin banner