Platformdaki yanlış bilgileri tespit etmek için TikTok’la çalışmaya başlıyoruz

TikTok’un yanlış bilginin yayılmasını önlemek için başlattığı üçüncü taraf teyit programı, Türkiye’de Teyit işbirliğiyle hayata geçiyor.


16/12/2020 12:30 2 dk okuma

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

TikTok’un yanlış bilginin yayılmasını önlemek için başlattığı üçüncü taraf teyit programı Türkiye’de Teyit işbirliğiyle hayata geçiyor.

Temmuz 2017’de Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (International Fact-Checking Network) tarafından yayınlanan İlkeler Kılavuzu’nu (Code of Principles) tanıyarak imzacısı olan Teyit, TikTok’un üçüncü taraf teyitleme programının Türkiye’deki partnerliğini üstlenecek ve yanlış bilginin tespiti ve önlenmesi için çalışacak. Teyit, TikTok’un Türkiye’deki tek doğrulama partneri.

Teyit bu işbirliği sayesinde TikTok’taki şüpheli içerikleri gözden geçirecek. Böylece TikTok’un yanlış bilgi içeren içeriğin tespit edilmesi ve platformdan kaldırılması için proaktif adımlar atılması sağlanacak.

Foça: “TikTok’un sayılı partnerlerinden biri olduğumuz için mutluyuz”

İş birliği hakkında konuşan Teyit’in kurucusu Mehmet Atakan Foça şunları söyledi: “Yanlış bilginin önüne geçmek için şimdiye dek gerçekleştirdiğimiz işbirliklerinin başarılı olduğunu gözlemliyoruz. TikTok’un çok daha erken aşamada, platformundaki yanlış bilgilere karşı adım atması umut verici. TikTok’un partnerlik yaptığı sayılı organizasyondan biri olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bilgi ekosistemindeki düzensizliklerle baş etmek için daha fazla işbirliğini hayata geçirmek için gerekli adımları atmayı sürdürüyoruz.”

Teyit 2016 yılından beri internet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyor ve eleştirel düşünme alışkanlığını kazandırmayı ve yeni medya okuryazarlığını artırmayı amaçlıyor.

İlginizi çekebilir: Facebook’un doğrulama programı Türkiye’de Teyit işbirliğiyle hayata geçiyor

ekip banner