Covid-19 Postası videoları Habertürk ekranlarında

Yeni koronavirüs ile ilgili asparagas haberler, şüpheli bilgileri tespit etmeyi sağlayacak tüyolar ve doğrulama yöntemleri her gün Habertürk ekranlarında


09/04/2020 04:40 2 dk okuma

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni koronavirüs ile ilgili internette yayılan asparagas haberler, sosyal medyadaki şüpheli bilgileri tespit etmeyi sağlayacak tüyolar ve doğrulama yöntemleri haftanın her günü Habertürk ekranlarında!

Teyit’in 6 Mart’ta başladığı ve her hafta üç gün, internet kullanıcılarının yeni koronavirüs ile ilgili dozunda bilgi almasını sağlamaya çalışan Covid-19 Postası e-bülteni, yeni formatıyla bugünden itibaren Habertürk ekranlarında olacak.

Teyit’in Ciner Grubu’yla yaptığı ve herhangi bir maddi ilişkiye dayanmayan anlaşma kapsamında, Covid-19 ile ilgili yanlış bilinenlerin anlatılacağı videolar Habertürk ekranlarında yayında olacak. Teyit ekibi tarafından hazırlanan ve haber tüketicilerinin ilgisini çekmeyi hedefleyen videolar ile internetteki yanlış bilgiye karşı kullanıcıların güçlendirilmesi ve bilgilendirilmesine çalışılacak.

Adamor Toplum Araştırmaları Merkezi’nin internet üzerinden yaptığı araştırmaya göre katılımcıların yeni koronavirüse karşı önlem olarak yüzde 14,8'i tuzlu suyla sıkça gargara yaptığını, yine yüzde 10,5'i ise burunlarına tuzlu su veya deniz suyu sıktıklarını belirtiyor. Teyit daha önce tuzlu su ve gargaranın virüsten koruduğuna dair herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını yayınladığı farklı çalışmalarla aktarmıştı. Buna rağmen araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, yanlış bilgi, virüse karşı korunma önlemlerinde etkin bir rol oynuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi tarafından yapılan çalışmaya göre koronavirüsle ilgili gelişmeleri sosyal medya ve internet haber sitelerinden takip eden İstanbulluların oranı yüzde 37,7 iken yüzde 60,2’si televizyonlardan takip ediyor. Geçmiş haber tüketimi çalışmalarından bildiğimiz kadarıyla, televizyon haber tüketiminde hâlâ ciddi bir yer tutuyor

Bu nedenle Teyit’in yaptığı doğrulama çalışmaları ve internetteki şüpheli bilgileri tespit etmeye yönelik dijital okuryazarlık tüyolarının televizyon ekranlarında haber tüketicileriyle buluşturulmasının önemli olduğuna inanıyoruz.

Covid-19 Postası’na abone olarak, yeni koronavirüs ile ilgili güncel gelişmeleri, asparagas güncesini ve dayanışma kitlerini haftanın üç günü e-posta adresine alabilir veya YouTube kanalımıza abone olarak video formatında seyredebilirsiniz.

t cetveli banner