Yeni medya ekosisteminde bir topluluk deneyimi: Factory

Factory’de üç yıl boyunca, bilgi ekosistemi sorunlarına çözüm getirmek amacıyla yeni medya girişimlerini bir araya getirdik. Yeni medya girişimlerinin sürdürülebilirliklerini sağlamak için gelişebilecekleri yaşam alanı sağladık. Yeni medya ekosistemi artık topluluk perspektifine sahip ve özellikle kriz anlarında bilgi ekosistemi sorunlarıyla beraber mücadele edebiliyor.


24/04/2023 14:00 2 dk okuma

Son 10 yılda Türkiye'de ifade özgürlüğü ve medya alanı ciddi ölçüde zarar görürken, bilgi düzensizliği ve yanlış bilgi sorunu medyanın varlık sebebini tartışılacak noktaya getirdi. Ancak medya erozyona uğrarken geleneksel medyanın aksine kendini teknolojik gelişmelere daha kolay adapte eden, yaşam alanını yeni koordinatlarla belirleyen ve geleneksel medyanın alışkanlıklarının dışına çıkan yeni medya girişimleri medyaya yeni bir soluk getirdi. 

İşte Factory, mevcut medya paradigmasında kendine yer bulamayan içeriklerin yayınlandığı, haberlerin tüketiciye sunulmadan önce teyit edildiği, kaynak göstermekten çekinmeyen ve tık tuzağından uzak alternatif bir medya hayaliyle ortaya çıktı. 

Factory'de kendine ana akım medyada yer bulamayan ve internet üzerinden çeşitli şekillerde (basılı, görsel veya teknoloji kullanılarak) üretilen haberlerin tüketici ile sağlıklı bir şekilde buluşması için kendini yeni medya olarak tanımlayan ve bilgi ekosistemi sorunlarına çözüm üreten girişimleri bir araya getirerek güç birliği yapmayı hedefledik.

Factory’de yanlış bilgi sorununu dert eden yeni medya girişimlerini bir araya getirerek işbirliğine dayalı sağlıklı bir medya ekosistemi inşa etmeyi amaçladık. Bu bağlamda üç sene boyunca bilgi aktivistlerine ve medya girişimlerine kapasite geliştirme, işbirliği alanı ve ağ destekleri sunarak yanlış bilgi sorununun çözümüne katkıda bulunmayı hedefledik. 

Factory'de girişimler için gerekli yaşam alanı sağladık ve onların sürdürülebilir olmasını sağladık. Factory başta kendisine koyduğu misyonu tamamladı. Ancak bu Factory'nin işbirliği ve topluluk perspektifinin bütünüyle yok olduğu anlamına gelmiyor. Tersine bu perspektifi Teyit'te yaşatmayı sürdürüyoruz. 6 Şubat depremlerinde bir araya geldiğimiz yedi yeni medya kuruluşu (Aposto, Fayn, Kuest, Podfresh, Swipeline,Teyit, Wiser) bunun en önemli yansımasıydı. Önümüzdeki dönemde de Factory'deki topluluk değerlerinin ekosistem içerisinde yayılması ve işbirliklerimizin sürmesi için çalışacağız.

Factory Program Kapanış Raporu’na buradan erişebilirsiniz. 

teyitlendin side banner