Twitter yanlış bilgiyle mücadele için geliştirdiği topluluk odaklı yaklaşım Birdwatch’ı büyütüyor

Twitter, platformdaki yanlış bilgilerin moderasyonuna yönelik özgün fakat eleştirilere hedef olan yaklaşımı Birdwatch’ı genişleteceğini açıkladı.


17/09/2022 15:00 4 dk okuma

Twitter, Ocak 2021’de duyurduğu Birdwatch ile üçüncü taraf doğrulama organizasyonlarına bağlı olmayan ve topluluk odaklı işleyen bir moderasyon amaçladığını belirtmişti. Platform şimdi ise Birdwatch topluluğunu genişleteceğini açıkladı. ABD’deki kullanıcıların yarısının Twitter akışında Birdwatch yorumlarını görebileceği yeni sisteme, her hafta yaklaşık bin yeni kullanıcı dahil edilerek topluluğun büyümesi hedefleniyor. 

Birdwatch’ın pilot sürümüne dahil olan bin kadar kullanıcı yanıltıcı bilgi içerdiğini düşündüğü bir tweet gördüğünde tweete açıklayıcı bir not düşebiliyor, kendi kaynaklarını ekleyerek kanaatini açıklayabiliyordu. Pilot uygulamada kullanıcıların bütün katkıları Birdwatch’ın sitesinden, ayrı olarak takip edilebiliyordu.

Ancak uygulama hayata geçtikten kısa süre sonra Poynter’ın yayınladığı analize göre kullanıcıların yarısından fazlası yorumlarında kaynak göstermiyor ve birçok teyit notu partizan söylemler içeriyordu. Ağustos ayına gelindiğinde ise Twitter uygulamanın etkisini anlamak için IFCN (Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı) imzacısı Associated Press ve Reuters ile bir ortaklık yürüteceğini ve bu iki kurumdan teyitçilik anlamında destek alacağını açıkladı.

Birdwatcher olma yolu değişiyor

Daha önce sızdırılan dökümanlar Twitter’ın, komplo teorisi QAnon destekçisi olduğu tespit edilen bir kullanıcıyı topluluğa kabul ettiğini ortaya çıkarmıştı. 

Twitter 7 Eylül’de Birdwatch’ın çalışma modelinde birkaç değişiklik duyurdu. Sosyal medya platformunun yayınladığı blog yazısında Birdwatcher olmanın yolunun değiştiği haber veriliyor.

Birdwatch’a katkı vermek üzere dahil olan kullanıcılar Birdwatcher, yani kuş gözlemcisi, olarak anılıyor. Artık topluluğa katılacak kişilerin program kapsamında şüpheli gördüğü tweetlere not yazabilmesi için, önce başkaları tarafından yazılmış notları değerlendirmeleri ve belirli bir puana ulaşmaları gerekiyor. Diğer üyeler tarafından faydalı bulunmayan notlar ekleyen katılımcıların yeni not yazma yetkisi ise inceleme için donduruluyor. Yani hem yazılan notlar hem de bu notlara verilen değerlendirmeler katılımcıların güvenilirliğine dair bir güvence olarak konumlandırılıyor. 

birdwatch giris

Kaynak: Twitter

Notlar farklı bir algoritma ile öne çıkarılıyor

Bir diğer değişiklik ise tweetlere düşülen notların görünürlüğünde rol oynayan algoritmayla ilgili. “Köprüleme algoritması” ismindeki sisteme göre bir notun görünür olabilmesi için, genelde aynı fikirde olmadıkları tespit edilen kullanıcıların o notu faydalı bulduğunu belirtmesi gerekiyor. Yani Birdwatch notları üzerinde hemfikir olmama eğiliminde olduğu bilinen insanların ortak bir şekilde faydalı bulduğu not öne çıkarılıyor. 

Twitter’dan Keith Coleman, açıklamasında uygulamanın insanları bilgiyle donattığını ve kendi kararlarını vermelerine alan açtığını düşündüklerini belirtiyor. Coleman: “Twitter'ın nefret söylemi veya şiddet çağrıları gibi içerikleri yasaklayan politikaları olsa da Birdwatch, Twitter topluluğunun "gri alanlardaki" tweetleri ele almasına izin veriyor.” görüşünde.

Değişikliklerin işe yaradığını görmek için ise zamana ihtiyaç var. Kutuplaşmanın etkileşimi büyüttüğü, etkileşim arttıkça kutuplaşmanın derinleştiği mevcut sosyal medya ekosisteminde Birdwatch’ın yanlış bilginin yayılımını engellemede etkili olup olmayacağı merak konusu. Sonuçta Coleman’ın belirttiği gri alanlarda doğru ve yanlışı seçmek zor olduğu gibi, o alanlarda yapılan yorumların faydalı ya da faydasız olduğuna karar vermek de karmaşık bir durum.  

Twitter, Birdwatch notu eklenmiş içeriği gören kullanıcıların beğenme veya retweet etme olasılığının yüzde 15 ila yüzde 35 daha az olduğunu ve notu okuduktan sonra yanıltıcı bir tweet'e katılma olasılıklarının yüzde 20 ila yüzde 40 azaldığını gördüklerini belirtiyor. 

Diğer yandan deneme sürecinde Birdwatch'a dahil olan katılımcıların dile getirdiği endişeler Twitter’ın yanlış bilgi sorununa dair ürettiği çözüme yönelik eleştirileri de özetliyor. Yazılım mühendisi Aaron Segal Birdwatch’ın çok yavaş işlediğini düşündüğünü ve bunun platformun reklam amaçlı bir hamlesi olup olmadığına ilişkin kaygılarını dile getiriyor. Notların çok azının platformun belirlediği “faydalı” eşiğini geçebildiğini ve gerçek kullanıcılara anlamlı şekilde ulaşabildiğini düşünen Segal’e göre Twitter Birdwatch’a gerekli kaynak ve erişimi ayırıyormuş gibi görünmüyor.

Kapak: Reuters