Fotoğrafın Bayraklı’daki kaymakamlık binasının yıkıldığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bayraklı’daki kaymakamlık binasının yıkıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İzmir depreminde Bayraklı'daki kaymakamlık binası yıkılmadı.

Yıkılan bina Manavkuyu'da bulunuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

30 Ekim 2020’de İzmir Seferihisar’da meydana gelen depremin ardından sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın deprem sonrası İzmir Bayraklı’da yıkılan kaymakamlık binasını gösterdiği iddia edildi.

izmir depremi kaymakamlik yikildi iddiasipng

Yıkılan bina kaymakamlık binası değil

Google Haritalar üzerinden İzmir Bayraklı’da bulunan kaymakamlık binasını ve çevresini incelediğimizde, iddialarda kullanılan fotoğraf ile kaymakamlık binasının bulunduğu çevrenin uyuşmadığını görüyoruz. İddialarda kullanılan fotoğrafta yıkılan binanın arkasında sarı renkte farklı binalar görülürken, Bayraklı Kaymakamlığı etrafında bina görülmüyor.

yikilan bina gorseli izmir

izmir kaymakamlikpng

Twitter’da kullanıcıların “İzmir/Bayraklı” ifadesiyle paylaştığı bir fotoğraf, iddiadaki fotoğrafa oldukça benziyor. Bina enkazının sol tarafında bulunan krem renkli bina her iki görselde de mevcut. 

yikilan bina detay

izmir deprem detay

Bu fotoğrafta sağda bulunan pembe bina detayından yola çıkarak, yıkılan bina görselinin tam konumunu tespit edebiliyoruz. Konumun Manavkuyu olduğunu tespit ettikten sonra, yıkılan binanın tam yanında bulunan kırmızı tabelanın da, Ziraat Bankası Manavkuyu Şubesine ait olduğunu anlıyoruz. Bina enkazı önünde bulunan iki palmiye de fotoğrafın Manavkuyu’da çekildiğini gösteriyor. Bu ipuçları, yıkılan binanın Kaymakamlık binası değil, Ziraat Bankası Manavkuyu şubesinin yanındaki bina olduğunu doğruluyor.

izmir deprem agac detayi

izmir deprem agac kiyaslamapng

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için İzmir Valiliği İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü'ne ulaştı. Yetkililer, Bayraklı Kaymakamlık binasının yıkılması ile ilgili kendilerine bir bilgi ulaşmadığını ifade etti.

Teyit gazeteci Berkcan Zengin aracılığıyla binanın güncel halini de görüntülemek istedi, ancak Zengin’in fotoğraf çekmesine izin verilmedi. Güvenlik kuvvetleri kamu kurumundan fotoğraf alınamayacağını ve zorluk çıkarılması durumunda ekip çağıracaklarını belirtti. Zengin basın kartını göstermesine rağmen fotoğraf çekemedi. Ancak binanın yıkılmadığı bilgisini teyit etti.

Ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Kaymakamlığı'nın yıkılmadığını belirtti.

30 Ekim 2020 İzmir depremi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nn açıklamasına göre, Ege Denizi'nde İzmir'in Seferihisar ilçesinde saat 14.51'de 6,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası yaşanan can kaybı 30 Ekim 2020 saat 23.15 itibariyle 17.