Videodaki balıkların İzmir depreminden kaçtığı iddiası

Videodaki balıkların İzmir depreminden kaçtığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda görünen Trump 2020 flaması, görüntülerin Türkiye’de kaydedilmediğini gösteriyor.

Görüntüler 30 Ekim İzmir depreminden önce ABD Florida’da kaydedilmiş.

Videoda görülenler, zıplamalarıyla bilinen kefal balıkları.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen depremin ardından, sosyal medya ve WhatsApp üzerinde, depremden kaçan balıklara ait olduğu iddia edilen bir video paylaşıldı.

izmir deprem balik iddiasi

Video eski tarihli ve ABD’den

Videoyu incelediğimizde, balıkları çevreleyen birçok bot olduğu ve bu botlardan birinin üzerinde “2020” yazdığı anlaşılabilen bir bayrak görülüyor. 

izmir deprem baliklar bayrak

ABD seçimlerinden dolayı, “Trump 2020” ya da “Biden 2020” gibi ifadelerin yer aldığı bayraklarla adayların kampanyalarına destek veren kişiler zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenliyor. Videodaki bayrak da Trump’ın kampanyasına ait bayraklardan biri. Buradan videonun ABD kaynaklı olduğunu anlayabiliyoruz. 

trump bayraklari

Balıkların çevresindeki botların çokluğu ise, bunun bir tür etkinlik olduğunu düşündürüyor.

Videonun kaynağına ise anahtar kelimeleri kullanarak çeşitli sosyal medya platformlarında yürütülen tarama sonucu ulaşmak mümkün. İddiada yer alan video da TikTok üzerinde ReelReports hesabı tarafından 29 Eylül 2020 tarihinde paylaşılmış. Yani, görüntülerin İzmir depreminin çok öncesine dayandığını gösteriyor. Video açıklamasında balıkların kefal olduğu bilgisine yer verilmiş.

ReelReports TikTok üzerinde videoyu kimin çektiğini paylaşmasa da, Instagram hesaplarında videonun sahibini etiketlemiş. 

Videoyu asıl çeken görüntüleri profilinde paylaşmasa da, 2019 yılında kanalın çekimi sırasında karşılaştıkları bilgisine yer vermiş. Teyit kullanıcıya da video ile ilgili ulaştı ancak henüz yanıt alamadı.

ReelReports bir balıkçılık hesabı. TikTok hesapları yoluyla YouTube kanallarına da ulaşılabiliyor. Bu kanalda geçtiğimiz ay Florida’da zıplayabilen bir balık türü olan kefallerin göçünün izlendiği etkinlikten görüntüler de bulunuyor. Bayraklı başka bir botun görüntüsü de videonun sekizinci dakikasında görülebiliyor

kefal yakalama videosu

Kefal, su üzerinde zıplamasıyla bilinen bir balık türü. Zıplamalarının nedenine dair çeşitli teoriler bulunsa da, asıl nedeni tam olarak bilinmiyor. Avcılardan kaçtıkları ya da parazitlerden kurtulmaya çalıştıkları sırada zıpladıkları düşünülüyor. Florida ise kefallerin göç yolları üzerinde bulunuyor ve her yıl göçleri sırasında insanlar tarafından izleniyor ve avlanıyorlar. Söz konusu videonun da bu sırada çekilmiş olması mümkün.