İzmir sahil şeridinde yeni bir deprem beklendiği iddiası

İzmir sahil şeridinde yeni bir deprem beklendiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Prof. Dr. Ercan iddiayı yalanladı.

Prof. Ercan katıldığı yayınlarda olası artçı depremlerden söz ediyor, yeni bir depremden değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Kapalı haberleşme platformu WhatsApp üzerinden yayılan bir mesajda Jeofizik Profesörü Dr. Ahmet Ercan’ın İzmir sahil şeridinde yeni bir deprem beklediği, vatandaşların bir hafta süreyle daha eve girilmemesi gerektiği yönünde uyarıda bulunduğu iddia edildi. 

ercan manset

Prof. Ercan iddiayı yalanladı 

Teyit’in ulaştığı Prof. Ercan “İsmi geçen bölgeler 5.0-6.0 arası artçı depremlerin yaşanabileceği ve bu yönde uyarı yaptığım bölgeler, yani etkinliğin sürdüğü yerler. 150 kilometrelik bir çaptan bahsediyoruz. Bu tür bilgilerin bazıları yanlış anlama ama bazıları da kötü niyetli. Örneğin benim Nazilli’de deprem olacağı yönünde bir uyarıda bulunduğum da iddia edildi. Bu nedenle belediye başkanı beni arayıp doğru olup olmadığını sordu, ancak bu da doğru değil” dedi. 

Aslında bir depremin tahmin edilebilmesi için en az üç soruya yanıt verilebilmesi de gerekiyor: Depremin tarihi ve saati, depremin tam yeri ile büyüklüğü. Profesörün önceki yıllarda da depremler hakkında kamuoyuna uyarılarda bulunduğu kayıtlara ulaşmak mümkün, fakat hiçbirinde herhangi bir gün, saat ya da spesifik bir zamandan bahsetmiyor. 

Yeni bir deprem değil, artçı sarsıntı uyarısında bulundu

Prof. Ercan 30 Ekim İzmir depremiyle ilgili olarak yorumcu olarak katıldığı yayınlardan birinde ”Artçı depremlerin olabileceğini ve bu depremlerin 4.0 ila 6.0 arasında bir büyüklükte deprem bekleniyor. Bu depremler 150 kilometre açıklıkta herhangi bir alanda olabilir” diyor. 

Ercan katıldığı bir başka yayında da şehirde başka artçı depremlerin olabileceği, önceki depremle binaların yorulmuş olabileceğinden söz ediyor. 31 Ekim’de DHA’ya verdiği röportajda da Ercan “150 kilometrelik bir alanın her yerinde deprem olabilir” uyarısında bulunmuş.

ercan aciklama

Hasar tespit çalışmalarının 11 Kasım’a dek sürmesi bekleniyor 

AFAD'a göre 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında 30 Ekim’den bu yana bin 500’ü aşkın artçı deprem yaşandı. 17 binada başlayan arama kurtarma çalışmaları, dördüncü günde dört binada devam ediyor. Afet ve hasarlı çalışmalarda tespit makamları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB), bunun İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi de yardım için hazır olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD da hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor. ÇŞB Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarının 10 gün içinde tamamlanacağını duyurdu.