DOHAD Başkanı Fuat Agalday’ın İzmir'de 7.0 büyüklüğünde deprem olacağını açıkladığı iddiası

DOHAD Başkanı Fuat Agalday’ın İzmir'de 7.0 büyüklüğünde deprem olacağını açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

CNNTürk yayınına katılan Fuat Agalday’ın böyle bir tahmini yok.

Görüntülerde olası artçı sarsıntılar için uyarıda bulunuluyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Ege Denizi’nde 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından WhatsApp’ta yayılan bir iddiaya göre, CNN Türk yayınına katılan Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday, 30 günlük süre zarfında İzmir’de 7.0 büyüklüğünde bir deprem daha olabileceğini açıklamıştı. 

Agalday’ın sarf ettiği söylenen sözlerin ardından, iddiayı içeren bir metin özellikle İzmir ve çevresinde WhatsApp gruplarında hızla yayılmaya başladı.   

fuat deprem

Fuat Agalday’ın ifadeleri çarpıtılmış 

DOHAD Başkanı Fuat Agalday’ın 1 Kasım 2020 gecesi CNN Türk’te katıldığı canlı yayının kaydına, medya takip sistemleri aracılığıyla ulaşmak mümkün. Yaklaşık yedi dakika süren konuşma boyunca Agalday, deprem hakkında yorum yapıyor. 

Agalday spikerin “Önümüzdeki kısa süreçte verileriniz ne söylüyor” sorusuna, 30 gün boyunca hasarlı yapılardan uzak durulması” gerektiği yanıtını veriyor. Daha sonra konuşma sonlanıyor. Yani bu sırada herhangi bir sayısal değer verilmiyor. 

Agalday’ın söyledikleri ise tam olarak şöyle: 

“Ege bölgesi önümüzdeki 30 gün zarfında dikkatli olması lazım. Hasarlı binalardan uzak durmak lazım. Güvensiz yapıların içine girilmemesi gerektiğini düşünmekteyiz.”

Paylaşımların ardından DOHAD sosyal medya ve internet sitesinden konu hakkında açıklamada bulundu. Açıklamada İzmir'de deprem olacağına dair tahminlerin olduğu mesajlara itibar edilmemesi ifade ediliyor. 

deprem aciklama

Teyit’in ulaştığı Fuat Agalday, bu gibi mesajlara itibar edilmemesini, programda böyle bir ifade sarf etmediğini ve sadece artçı sarsıntılara dikkat çekerek hasarlı evlerden uzak durulması gerektiğini vurguladığını söyledi.

DOHAD, depremlerin tahmin edilebilirliği üzerine çalışmak amacıyla 2002 yılında kuruldu. Derneğin amaçları arasında doğal afetler konusunda toplumu bilinçlendirmek, doğal afetlere karşı korunma önlemlerini almaya teşvik etmek ve depremlerin tahmin edilebilmesine yönelik çalışmalar yapmak gibi maddeler yer alıyor. 

Ege Denizi’nde 30 Ekim 2020’de meydana gelen AFAD’a göre 6.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü aştı. Yaralanan bin 27 kişiden 144’ünün tedavisi ise sürüyor