Belgenin Berat Albayrak’ın izniyle yapılan 14 milyar avroluk transferi gösterdiği iddiası

Belgenin Berat Albayrak’ın izniyle yapılan 14 milyar avroluk transferi gösterdiği iddiası

Bulgular

Teminat mektubu olduğu anlaşılan belge, sahte.

Teyit'in ulaştığı Deutsche Bank yetkilisi belgenin sahte olduğunu, bankanın resmi bildirimi olmadığını aktardı.

Banka, Twitter'dan da bir kullanıcının sorması üzerine belgenin dikkate alınmaması gerektiğini belirtti.

Belge, Deutsche Bank'ın diğer belgeleriyle karşılaştırıldığında aradaki farklar görülüyor.

Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing'in imzası iddia konusu belgeden farklı.

Deutsche Bank'ın telefon numarası olarak belirtilen numara, bankanın sitesindeki numarayla eşleşmiyor.

Deutsche Bank'ın resmi belgelerindeki logo kullanımının iddia konusu belgeden farklı olduğu görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 8 Kasım 2020 tarihinde istifa etmesinin ardından, istifa nedenine ilişkin çok sayıda iddia gündeme geldi. Bu iddialardan birini de dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous ortaya attı.

Anonymous Twitter hesabından paylaştığı belgelerle Albayrak’ın 14 milyar avroluk para transferine izin verdiğini öne sürdü. Belgelerin Alman Deutsche Bank’ın Frankfurt şubesinden, Ziraat Bankası’nın İstanbul Gaziosmanpaşa şubesine yapılan transfer işlemini gösterdiği iddia ediliyor. Bu işlemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan habersiz yaptığı için Albayrak’ın görevden alındığı da söyleniyor.

ABC Gazetesi ve Kronos gibi siteler de belgeye "iddia edildi" başlığıyla yer verdi.

beratalbayrakanonmousiddiatweet

Detaylardan belgenin sahte olduğu anlaşılıyor

Araştırmaya belgedeki detayları inceleyerek başlayalım. Deutsche Bank logolu belge, 4 Eylül 2020 tarihini gösteriyor. Belgenin başlığından bunun bir teminat mektubu olduğunu anlıyoruz. Teminat mektubu, bankaların yurtiçi ya da dışında bir borcun ödenmesi için muhataplara garanti sözleşmesi veren belgelere deniyor. Yani belgeye bakarak nakit para girişi ya da çıkışından söz edemiyoruz. En azından vadesi gelene kadar.

deutschebankiddiabelge1

deutschebankiddiabelge2

Belgeye göre, Deutsche Bank müşterisi Millview Corporation, Ziraat Bankası müşterisi olarak görünen MRT Finance & Investment’nın parasını teminat altına almış. Open Corporates'e göre Millview Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket, MRT ise Bahreynli bir fon kuruluşu. Belgede MRT’nin altında yazan adres ise Panama belgelerinde geçiyor. Bahreyn merkezli olan kuruluşun adresi ise belgedekinden farklı. Open Corporates'te MRT'yle ilgili bir sonuç bulunamıyor.

Şirketler hakkında veri toplayabileceğimiz OCCRP Aleph'te MRT isminin Türkiye'de de faaliyet gösteren başka firmalara ait olduğu görülebiliyor. Ancak bunların adresleri de belgede belirtilenden farklı.

Deutsche Bank'ın ismi daha önce birçok usulsülükle birlikte anılmıştı. Belgede isimleri geçen Mark Fedorcik ve Christian Sewing’in de Deutsche Bank ile ilişkileri olduğu doğru. Ancak Deutsche Bank CEO'su Sewing'in gerçek imzası, bankaya ait başka belgelerle kıyaslandığında, iddia konusu belgedeki imzayla uyuşmadığını tespit edebiliyoruz.

christian sewing imza deutsche bank

Deutsche Bank logolu başka belgelerle karşılaştırdığımızda da bankanın logo kullanımının iddia belgeden farkı ortaya konuyor. Bankanın internet sitesindeki başka belgelerde logonun sağ üst tarafta, Deutsche Bank yazısının ise sol üst tarafta olduğu görülüyor. Logo ve Deutsche Bank yazısının sağ üste olduğu belgelerde de, fontlarda farklılıklar olduğu font tespit araçlarından tespit ediliyor.

deutsche bank logolu baska belge ornegi

Teyit'in ulaştığı, Almanya merkezli doğrulama platformu Correctiv de belgede bulunan logonun Deutsche Bank'ın önceki belgelerindekinden farklı olduğunu, sahte olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Ayrıca belgede Deutsche Bank'ın +49 699 675 8616 olarak belirtilen telefon numarasını da Open Corporates üzerinden arattığımızda, herhangi bir şirketle eşleşmediği belirtiliyor. Google'da aratıldığında ise son kısmı hariç, Almanya'da başka bir firmanın numarası olduğu anlaşılıyor. Deutsche Bank'ın Almanya irtibat numarasının farklı olduğu bankanın internet sitesinde yer alıyor.

Deutsche Bank da belgenin sahte olduğunu açıkladı

Teyit, belgenin doğru olup olmadığı konusunda bilgi almak için Deutsche Bank’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İletişim Sorumlusu Stuart Haslam’a da e-posta yoluyla ulaştı. Haslam, belgenin sahte olduğunu, Deutsche Bank’ın resmi bir bildirimi olmadığını açıkladı.

dbteyitemailyaniti

Stuart Haslam’ın verdiği yanıt.

Twitter’dan bir kullanıcının belgenin doğruluğunu sorması üzerine de Deutsche Bank, belgenin sahte olduğunu ve dikkate alınmaması gerektiğini yazdı. Bankaya ulaşan Sabah Gazetesi de benzer bir yanıt almış. Banka Sabah’a, böyle sahte belgeleri bazı kişiler veya çevrelerin piyasaya sürdüğü bilgisini vermiş. 

dbtwitteryanitigorsel

Deutsche Bank’ın Twitter paylaşımı.

Anonymous uzun zamandır Twitter hesabından Berat Albayrak’ın istifası ve nerede olduğuna yönelik iddialar ortaya atıyor. Anonymous'un iddiasını haber yapan bazı internet siteleri, daha sonra, Deutsche Bank'ın belgenin sahte olduğu açıklamasına yer verdi.

Güncelleme: 23/02/2021

Belgedeki detaylara dair tespitler eklendi.