Berat Albayrak'ın gözünün altındaki kızarıklığı gösteren fotoğraf 2018 yılından

Berat Albayrak'ın gözünün altındaki kızarıklığı gösteren fotoğraf 2018 yılından

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf eski tarihli.

27 Haziran 2018’deki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nde kaydedilmiş.

Berat Albayrak'ın gözünün altındaki kızarıklığın nedeni ise bilinmiyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Haziran 2019’da gözünün altında oluşan bir kızarıklığı gösterdiği iddia edildi. Bu dönemde birçokinternetsitesinde Özge Ulusoy ve Berat Albayrak hakkında çeşitli iddialar yer almıştı. Sosyal medya kullanıcıları da iddia konusu fotoğrafın sebebinin Özge Ulusoy ile ilgili iddialar olduğunubelirtti.

Facebook’taki bir kullanıcı tarafından 22 Haziran 2019’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 900 paylaşım ve 550 beğeni aldı.

berat albayrak sag alt goz iddia gorsel

berat albayrak yuzundeki darbe iddia gorsel

Ancak fotoğrafın Haziran 2019’da sosyal medyada dolaşıma giren iddialarla ilişkili olarak Berat Albayrak’ın gözünün altında oluşan kızarıklığı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 27 Haziran 2018’deki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nden. Öte yandan dönemin Tabii Kaynaklar ve Enerji Bakanı Albayrak’ın gözünün altındaki bu kızarıklığın sebebi bilinmiyor.

Görüntü Haziran 2018’den

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın YouTube kanalı üzerinden 27 Haziran 2018’de paylaşılan videodan, aynı gün düzenlenen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni açılışında Bakan Berat Albayrak’ın yaptığı konuşmaya ulaşılabiliyor. Konuşmanın çeşitli anlarında Albayrak’ın sağ gözünün altındaki kızarıklık fark ediliyor. 

HaberTürk’te 27 Haziran 2018’de yer alan bir haberde Bakan Albayrak’ın konuşmasından notlara yer verilmiş. Törende Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin yeni fazları için Dünya Bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile toplamda 1,2 milyar dolarlık finansman anlaşması imzalanmış.

Bazı habersitelerinde de Albayrak’ın sağ gözü altındaki kızarıklığın dikkat çektiği ifade edilmiş. Ekşi Sözlük’te de Haziran 2018’de aynı konuda bir başlığın açıldığı görülebiliyor. Söz konusu iddia sosyal medyada yayılmaya başladıktan sonra aynı başlığa tekrar entry girildiği de fark ediliyor. 

Sonuç olarak Berat Albayrak’ın sağ gözünün altındaki kızarıklığı gösteren fotoğraf 27 Haziran 2018’deki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nden. Bu anlamda iddia konusu fotoğrafın montaj olmadığı da söylenebilir. Öte yandan kızarıklığın nedeni bilinmiyor.

Doğru bir fotoğrafın, bilginin içinde bulunduğu olayların iddiada olduğu gibi farklı bir anlatı içinde sunulduğu bu gibi durumlar yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “bağlamdan koparmaya” örnek olarak gösterilebilir.