Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'nın istifa ettiği iddiası

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'nın istifa ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Borsa İstanbul, Genel Müdür Hakan Atilla'nın istifa etmediğini açıkladı.

11 Kasım saat 18 itibariyle Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlük görevini sürdürüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın istifa ettiği iddia edildi. İddia 10 Kasım gece saatlerinde çok sayıda gazete ve gazeteci tarafından Twitter’dan paylaşıldı.

hakanatillaistifaiddiasi

Hakan Atilla 11 Kasım itibariyle görevinin başında

Teyit’in ulaştığı Borsa İstanbul yetkilisi iddiaların doğru olmadığını, Hakan Atilla’nın görevinin başında olduğu bilgisini verdi. Borsa İstanbul Kurumsal İletişim Direktörlüğü de yaptığı yazılı açıklamada "Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürümüz Sayın Hakan Atilla ile alakalı Twitter üzerinden istifa ettiğine dair yayılmaya çalışılan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verdi.

Gazeteci Cüneyt Özdemir de Twitter hesabından Hakan Atilla ile görüştüğünü belirterek, Atilla’nın istifa etmediğini, görevinin başında olduğunu söylediğini aktardı. Öte yandan Hakan Atilla’nın LinkedIn hesabında da halen Borsa İstanbul Genel Müdürü olduğu bilgisinin yer aldığını görüyoruz. Yine Borsa İstanbul’un internet sitesinden de Genel Müdür’ün Hakan Atilla olduğunu doğrulayabiliyoruz.

hakanatillalinkedin

Hakan Atilla’nın istifa ettiği yönündeki haberi Gazeteci Özlem Gürses'in yaptığı da öne sürüldü. Twitter’dan istifayla ilgili paylaşım yapan Gazeteci Özlem Gürses’e de ulaştık. Gürses, paylaşımı, Sözcü Gazetesi’nin ve Halk TV’de Gürkan Hacır’ın haberi üzerine yaptığını açıkladı. Gürses iddianın yanlışlanmasıyla, 40 saniye sonra tweetini kaldırdığını da belirtti. 

Sözcü Gazetesi Hakan Atilla’nın istifa ettiği yönündeki haberini gelen açıklamalar sonrası güncelledi. Bunun yanında Medya Takip'ten Gürkan Hacır'ın Halk TV'de sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında saat 23:00 sıralarında Hakan Atilla'nın istifa ettiği iddialarını dile getirdiği tespit edilebiliyor.

Teyit'in ulaştığı Gürkan Hacır, programda Hakan Atilla'nın istifa etmediğini açıkladıklarını da belirtti. Hacır, programın ilerleyen dakikalarında Cüneyt Özdemir'in paylaşımını okuyarak, Hakan Atilla'nın istifa etmediğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Federal Mahkemesi tarafından ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle Halkbank hakkında iddianame hazırlanmıştı. O dönem Halkbank Genel Müdür Yardımcısı olan Hakan Atilla da bu davada yargılanarak, 32 ay hapis cezası almıştı. ABD’de cezasını tamamlayarak Türkiye’ye dönen Atilla, 2019 yılında eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı. Atilla’nın da istifa ettiği iddialarına, Berat Albayrak’ın istifası neden olmuş olabilir. 

Öte yandan The New York Times gazetesi Berat Albayrak’ın istifasının Joe Biden’ın ABD’nin yeni başkanı olmasıyla ilişkili olabileceğini belirtmişti. Yazıda Halkbank davasına da değinildi. The New York Times'da yer alan yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın ilişkileri sayesinde Halkbank’ın İran’a karşı yaptırımlarını ihlal etmekten yargılandığı davalardan Türkiye’nin herhangi bir yaptırama maruz kalmadığı kaydedildi.

8 Mart 2021 tarihinde Hakan Atilla kendi isteğiyle Borsa İstanbul'daki genel müdürlük görevinden istifa etti.

Güncelleme: 09/03/2021

Hakan Atilla'nın 8 Mart 2021 tarihinde istifa ettiği bilgisi eklendi.