Berat Albayrak ve Özge Ulusoy'u bir arada gösteren fotoğraf montaj

Berat Albayrak ve Özge Ulusoy'u bir arada gösteren fotoğraf montaj

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Özge Ulusoy ve Berat Albayrak'ı bir yatın içerisinde gösteren fotoğraf montajlanmış.

2017 yılında çekilen fotoğrafın orjinalinde ABD'li şarkıcı Selena Gomez ve "The Weeknd" olarak bilinen şarkıcı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye bulunuyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve manken Özge Ulusoy’u bir yatın içinde gösterdiği iddia edildi. Türkhane isimli sayfa tarafından 22 Haziran 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 200 kişi tarafından paylaşıldı.

albayarak ozge ulusoy 1024x500

Ancak fotoğrafın Bakan Berat Albayrak ve Özge Ulusoy’u bir yatın içinde beraber gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış. 2017 yılında çekilen fotoğrafın orijinalinde ise ABD’li şarkıcı Selena Gomez ve “The Weeknd” olarak bilinen şarkıcı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye bulunuyor.

selana gomez sevgililer günü

Fotoğraf 2017 yılında çekilmiş

Berat Albayrak ve Özge Ulusoy’u yan yana gösterdiği belirtilen montajlı fotoğrafın orijinalinin Şubat 2017’de çekildiğini söylemek mümkün. Daily Mail’de 14 Şubat 2017’de yer alan bir haberde ABD’li şarkıcı Selena Gomez ve “The Weeknd” olarak bilinen Kanadalı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye’nin lüks bir yatta Sevgililer Günü’nü kutladıkları ifade edilmiş. Haberde yer alan fotoğraflar arasında iddiadaki fotoğrafın aslını da görmek mümkün.

https://public.flourish.studio/visualisation/440506/

Fotoğraf incelendiğinde elinde kupa bardak tutan The Weeknd’in kafasının yerine Berat Albayrak’ın montajlandığı anlaşılabiliyor. Benzer şekilde Selena Gomez’in yerine ise manken Özge Ulusoy yerleştirilmiş.

selena gomez yat

ABD’nin Los Angeles kentindeki Marina Del Rey limanında çekilen diğer fotoğraflarda da söz konusu yatın Selena Gomez ve The Weeknd’in buluştuğu yat olduğu fark edilebiliyor.

selana gomez sevgililer yat

selena gomez

Buna ek olarak Selena Gomez ve The Weeknd’in lüks bir yatta çekilen fotoğrafları 15 Şubat 2017’de başka bir internet sitesinde de yer alıyor.

Ortaya atılan bu iddianın sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden manipülasyona örnek teşkil ettiği de söylenebilir. Manipülasyon, ekleme ya da çıkarma yoluyla değiştirilen fotoğraf veya bilgi olarak nitelenebilir.