Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası hakkındaki iddialar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası hakkındaki iddialar

Yanlış Yanlış

Bulgular

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a ait Twitter hesabı saat 11.30 itibariyle hala kapalı.

Albayrak Twitter hesabından siber saldırıya uğradığını açıklamadı. Arşivden geçmiş tweetlerine bakıldığında böyle bir paylaşımın yapılmadığı görülüyor.

Yeni bir kabine listesi açıklanmadı. Liste Haziran 2020'den beri dolaşımda.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini kabul etmedi. Açıklamayı Linkedin'den yalanladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

8 Kasım 2020 tarihinde akşam 19.00 sıralarında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabından “Kamuoyunun dikkatine” başlıklı bir açıklama paylaşıldı. Açıklamada Albayrak, beş yıldır sürdürdüğü bakanlık görevinden sağlık sorunları sebebiyle istifa ettiğini duyurdu.

Instagram paylaşımının ardından, Albayrak’ın Twitter hesabından da haberi duyurması beklense de, hesabın silindiği görüldü. Şüpheye yol açan bu gelişme nedeniyle sosyal medyada ve haber sitelerinde konuyla ilgili siber saldırı iddiaları konuşulurken, pek çok yanlış bilgi de yayıldı.

albayrak istifa metni

9 Kasım 2020 11.30 itibariyle Albayrak’ın Twitter hesabı kapalı

Albayrak’ın istifa ettiği açıklaması sonrası sosyal medyada bu durumun bir siber saldırı olabileceği iddia edildi. İddiaya göre bu bilgi Berat Albayrak’a ait Twitter hesabından paylaşıldı. Ancak Albayrak’ın hesabından paylaşılan geçmiş tweetlerine bakıldığında böyle bir paylaşımın yapılmadığı görülüyor. 9 Kasım saat 11.30 itibariyle Albayrak’a ait hesap halen kapalı. 

twitter sahte albayrak hesabi

Benzer bir başka paylaşımda ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Albayrak’ın sosyal medya hesaplarının ele geçirildiğini açıkladığı iddia edildi. İddiaların yayılım kaynağı olarak ise Sputnik Türkiye’nin bir tweeti gösterildi. Ancak, Sputnik Türkiye’nin hesabından atıldığı iddia edilen tweet başka bir kullanıcıya ait. Sputnik’in orijinal hesabı @sputnik_TR olarak kayıtlı. Hesap ismine dikkatli bakıldığında, Sputnik yerine, Spuntik yazdığı görülüyor. 

sputnik fake istifa aciklamasi

Yeni kabine listesini gösterdiği iddia edilen görsel montaj 

İstifa paylaşımının ardından, kabinede değişiklik yapılacağı iddiaları gündeme geldi. Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan iddialara göre, Cumhurbaşkanlığı kararları başlıklı bir listede, yeni oluşacak bakanlar kurulundaki isimler yer alıyordu. 

bakanlar listesi sahte

Listede Albayrak’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı, yerine ise İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin geçeceği yazılmış. Ancak bu liste 2020 Haziran ayında da kabinede revizyon yaşanacağı iddialarıyla da paylaşılmıştı. Resmi bir belge niteliği taşımayan liste, 2018’de Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Listesi montajlanarak oluşturulmuş olabilir. Ayrıca, iddia görselindeki metinde belgenin karar numarası gibi detaylar yer almıyor. 

Adnan Bali, Berat Albayrak’ın yerine geçtiği iddialarını yalanladı

Montajlanan Bakanlar Kurulu listesinin yayılmasının ardından İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin bir açıklama yaparak bakanlığı kabul ettiği de iddia edildi

adnan bali iddia

Ancak Bali’nin resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşım yaptığı görseller de montajlanarak oluşturulmuş. Bali’ye ait bir Twitter hesabı bulunmuyor. Yanı sıra Bali Linkedin’den bir açıklama yaparak, adına açılan sahte hesaplardan yapılan paylaşımların asılsız olduğunu söyledi.

linkedin aciklama adnanbali

İletişim Başkanlığı ise 9 Kasım 2020 akşam 22'de yaptığı bir açıklamayla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Albayrak'ın istifasını kabul ettiğini belirtti.

Güncelleme: 09/11/2020

Berat Albayrak'ın istifasının kabul edildiğine ilişkin gelişmeler eklendi.