25 sene evli kalan kadınların sigortasız da olsa emekli olabileceği iddiası

25 sene evli kalan kadınların sigortasız da olsa emekli olabileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Meclise bu yönde iki farklı teklif verilmiş, ancak herhangi biri yasalaşmış değil.

Tekliflerin ikisi de CHP'li vekillere ait.

SGK'nın yaşlı aylığı şartlarını aktardığı sayfasında da bu yönde bilgi yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı ile paylaşılan bazı görsellerde, 25 sene evli kalan kadınlara sigortasız da olsa emeklilik hakkı tanınacağı müjdeleniyor. 

kadinlarin sigortasiz da olsa emekli olabilecegi iddiasi paylasim

İlgili paylaşımların tamamı, Haber Arşiviyiz adlı bir internet sitesindeki içeriğe gidiyor. İlgili içerik, haber formatında değil ve 25 sene evli kalan evli kadınlara emeklilik hakkı tanınmasıyla ilgili bir bilgi de içermiyor. Görselde yer alan “tek şart” ile ilgili bir ibare de yok. Başlık büyük ihtimalle, “tık çekebilmek” için böyle seçilmiş. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaşlı aylığının şartlarını aktardığı internet sitesinde de böyle bir olanağın izine rastlanmıyor

Peki iddia nereden çıkmış olabilir?  

Teklif CHP’ye ait ve halen komisyonda

Teklif sosyal medyada AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı ile paylaşılsa da, partinin kanunlaşmış, komisyon ya da genel kurul aşamasında böyle bir teklifi yok. İlgili kilit kelimelerle arama yaptığımızda konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilmiş bir kanun teklifi olduğu bilgisine ulaşıyoruz

Niyazi Nefi Kara’nın imzasını taşıyan 2017 Mart tarihli kanun metnine meclisin internet sitesinden erişilebiliyor. Kanun teklifi, Türkiye’deki herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 15 milyon ev kadınının emeklilik şansı elde edememesine bir çözüm önermek için verilmiş. 

Teklif, Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağı olmayan, evliliklerinde 25 yılı tamamlayan, hiçbir aylığa hak kazanmamış kadınların, borçlanma yoluyla yaşlılık aylığına hak kazanabilmelerine olanak sağlamayı amaçlamış.  

Teklifin esas ilgili olduğu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, yanı sıra Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nunda görüşülmesi ve genel kurula sonrasında gelmesi gerekiyor. Ancak teklif üç komisyondan da henüz geçmemiş.

kadinlarin sigortasiz da olsa emekli olabilecegi iddiasi teklif metni

Aynı konu ile ilgili yine CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği teklif de komisyon aşamasında kalmış. Ancak teklif pek çok site tarafından Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman’ın olumlu görüşü ile birlikte haberleştirilmiş

5510 sayılı kanunla ilgili Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nda bekleyen toplam 23 kanun teklifi var. Bunların her birini tek tek incelediğimizde, AK Parti tarafından verilmiş ve 25 sene evli kalmış ev kadınlarına güvence sağlamayı öngören herhangi bir teklif olmadığını görüyoruz. Verilen tekliflerden herhangi birinde belli bir aylık miktarı da belirtilmemiş. 

İlgili komisyonda, CHP’nin doğum borçlanması koşullarının değişmesi için verdiği 20’ye yakın teklifin hiçbiri kanunlaşmamış. 

Ev içi emeğin güvence kapsamına alınması, son yıllarda giderek daha fazla tartışılan bir talep.  ILO’ya göre dünyada 2013 itibariyle 52 milyon ev işçisi vardı ve bunların yalnız yüzde 10’u hak ve güvence sahibiydi. Ki bunlar da genelde ücretli temizlik ve bakım hizmeti verenler. “Anne” ya da “eş” sıfatıyla görülen ev işleri için de güvence yaratılması, kadın örgütlerinin önceliklerinden biri. Çünkü hesaplamalara göre, yetişkin kadınlar hane ve hanehalkı bakım işlerine günde ortalama beş saat 17 dakika ayırıyor. Bu nedenle de “ev kadını” yerine “ücretsiz ev işçisi” tanımının kullanılması salık veriliyor

İddia daha önce Doğruluk Payı tarafından da incelendi