Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına Mısırlı kadın kaptanın neden olduğu iddiası

Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına Mısırlı kadın kaptanın neden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddialarda paylaşıldığı gibi Arab News adlı haber sitesinde Süveyş Kanalı'nın tıkanmasına neden olan kadın kaptandan bahsedilmiyor.

Mısır'ın ilk kadın deniz kaptanı Marwa Elselehdar hakkında Arab News’de yayınlanan tek haber onun başarısına değiniyor.

İddia görseldeki başlıkla Arab News'in orijinal haberinin başlığı manipüle edilmiş.

Marwa Elselehdar iddiaların doğru olmadığını, Süveyş Kanalı tıkandığı sırada yüzlerce mil ötedeki Aida IV adlı geminin mürettebatında yer aldığını söyledi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Mısır’daki Süveyş Kanalı’nda 23 Mart’ta karaya oturarak kanalın tıkanmasına neden olan Ever Given adlı konteyner gemisine dair birçok iddia gündeme geldi. Bu kez bu krize Mısırlı bir kadın kaptanın neden olduğu iddia edildi.

Paylaşılan görselle Arab News adlı haber sitesinde “Kargo gemisi Süveyş kanalını tıkadı. İlk kadın Arap Lloyd kaptanı olaya dahil oldu” başlıklı bir haber olduğu ileri sürülüyor. İddia özellikle Mısırlı sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı.

analiz suveys kanalinin tikanmasinda misirli kadin kaptanin dahil oldugu iddiasi iddia gorsel

Kadın kaptan Süveyş kanalındaki krizin nedeni değil

Resimde de görülen Marwa Elselehdar, Mısır’ın ilk kadın deniz kaptanı. Yakın tarihte Marwa’nın hikayesine haber sitelerinde rastlamak mümkün. Ancak bu hikayede Süveyş Kanalı’ndaki geminin tıkanmasına sebep olmak gibi bir başarısızlık yer almıyor.

Arab News adlı haber sitesinde de iddiada belirtilen başlıkla yayınlanmış habere rastlanmıyor. Sitede arama yapıldığında, kanalın tıkanmasına sebep olan kadın kaptana atıfta bulunan bir haber yer almadığı görülüyor. Google, Facebook ve Twitter’da Arab News haberleri aratıldığında da böyle bir haber olmadığı doğrulanıyor.

Marwa hakkında Arab News’de yayınlanan tek haber de onun ilk kadın kaptan olarak başarısına değiniyor. 22 Mart 2021’de yayınlanan haberde Elselehdar’ın deniz kaptanı olma yolculuğu anlatılıyor. Burada iddia görseldeki başlıkla bu haberin başlığının manipüle edildiği söylenebilir. 

analiz suveys kanalinin tikanmasinda misirli kadin kaptanin dahil oldugu iddiasi arab news

Arab News’de yer alan haber.

Marwa da geminin kanalda tıkanmasının ardından ortaya atılan iddialar üzerine, 24 Mart tarihinde Instagram ve Facebook hesabından iddiaların doğru olmadığını açıkladı

analiz suveys kanalinin tikanmasinda misirli kadin kaptanin dahil oldugu iddiasi misirli kaptan aciklama

Kanal tıkandığı sırada başka bir geminin mürettebatındaydı

Marwa Elselehdar basına yaptığı açıklamada da Süveyş Kanalında krize neden olan gemiye kaptanlık yapmadığını, kanal tıkandığı sırada İskenderiye’de yüzlerce mil ötedeki Aida IV adlı geminin mürettebatında yer aldığını söyledi. Marwa’nın komutasında yer aldığı gemi Mısır Deniz Güvenlik Kurumu’na bağlı ve Kızıldeniz’deki deniz fenerine ikmal görevleri yürütüyor.

Marwa, iddiaları ilk kimin yaydığını bilmese de, cinsiyeti nedeniyle hedef alındığını düşünüyor: “Belki bu alanda başarılı bir kadın olduğum için veya Mısırlı olduğum için hedef alınmış olabileceğimi hissettim.” 

Denizcilik, tarihsel olarak erkeklerin egemen olduğu bir alan. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1,2 milyon denizcinin yalnızca yüzde 2’sini kadınlar oluşturuyor. Marwa’nın cinsiyeti nedeniyle maruz kaldıkları biraz da bunun sonucu.

Mısırlı yetkililere göre kanalın tıkanmasının nedeni “insan hatası”

Japon Shoei Kisen Kaisha firmasına ait olan Ever Given, Tayvanlı konteyner taşımacılığı firması Evergreen tarafından işletiliyor. Gemi Çin’den Avrupa’ya giderken Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak kanalı diğer gemilere geçilemez hale getirdi. 

Süveyş Kanalı otoritesi yetkilisi, başta kanalın tıkanmasına neden olan sürecin hava şartları nedeniyle olabileceğini söyledi ancak daha sonra “teknik aksaklıklar veya insan hatalarının etkisi” olabileceğini belirtti. Ever Given’ın hız sınırını aştığı söyleniyor. 

Öte yandan Bloomberg’in kanaldaki tıkanıklığa dair, kaptanlarla da görüşerek hazırladığı haberinde Ever Given’in kaptanının tecrübeli biri olduğuna da değiniliyor. Kaptanın kimliğine dair ise bilgi paylaşılmamış. Ancak burada ve yapılan diğer haberlerde kaptanın cinsiyetine dair bir vurgu yer almadığı açıkça görülüyor. 

Geminin neden olduğu zararın 1 milyar doları aştığı söyleniyor. Süveyş yetkilileri, soruşturmada geminin kaptanının kara kutunun teslim edilmesi ve belgelerin temini gibi taleplere yanıt vermediğini de bildirmiş. Gemi daha önce de iki kazaya karışmış.

Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına bir kadın kaptanın neden olmadığı dünyadaki birçok doğrulama sitesi tarafından da ortaya kondu.