Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın tutuklandığı iddiası

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın tutuklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiayı ortaya atan conservativebeaver_skphjv isimli kullanıcı daha önce de komplo teorileri ve yanlış bilgiler içeren yazılar kaleme almış.

New York eyaletindeki tutukların kayıtlı olduğu veri tabanında 19 Kasım itibariyle Albert Bourla'nın adı yok.

Bourla, tutuklandığı iddia edilen tarihte birden fazla canlı yayına katıldı ve sosyal medyada paylaşım yapmaya devam ediyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, mevcut Covid-19 aşılarından birini üreten ilaç şirketi Pfizer’ın CEO'su Albert Bourla’nın tutuklandığı iddia edildi.

fotograf pfizer ceosu albert bourla tutuklanmadi twitter

İlk olarak bazı paylaşımlarda kullanılan “Pfizer/BioNTech CEO’su Albert Bourla” ifadesi doğru değil. Pfizer ve BioNTech iki ayrı şirket ve Albert Bourla, Pfizer’ın CEO’su. Pfizer ve BioNTech Covid-19 aşısı geliştirmek için ortak bir çaba harcadı.

İddianın kaynağı güvenilir değil

İddiayı ilk olarak 5 Kasım 2021’de Conservative Beaver isimli internet sitesi ortaya attı. Sosyal medyada paylaşılan iddialara da bu sitede yer alan içerik kaynak olarak gösteriliyor. Ancak 19 Kasım 2021 itibariyle sitede bu içeriğe ulaşılamıyor.

“Pfizer CEO'su FBI tarafından tutuklandı, dolandırıcılıkla suçlandı” başlıklı yazıda, Albert Bourla'nın New York Scarsdale’de tutuklandığı iddia ediliyor. İddiaya göre Pfizer ve Albert Bourla, aşılar hakkındaki verileri tahrif etmek ve yüklü miktarda rüşvet vermekle suçlanmış. Ayrıca iddialara, FBI’ın olayın medyada yer bulmaması için emir verdiği de eşlik ediyor.

İddialara kaynak olarak gösterilen içeriği conservativebeaver_skphjv isimli kullanıcı kaleme almış. ​​Conservativebeaver_skphjv isimli kullanıcının Conservative Beaver’da daha önce de komplo teorileri ve yanlış bilgiler içeren birçok yazı yazdığını göz önünde bulundurduğumuzda, güvenilir bir kaynak olmadığını söyleyebiliriz.

19 Kasım itibariyle, New York eyaletindeki tutukların kayıtlı olduğu veri tabanında Albert Bourla'nın adı yok. Albert Bourla'nın New York Scarsdale’de tutuklandığı iddia edildiği için New York eyaletinin veri tabanına bakıyoruz.

fotograf new york tutuklu veri tabani

Bourla canlı yayınlara katılıyor

YouTube’a “Albert Bourla” yazarak arama yaptığımızda, Bourla’nın tutuklandığı iddia edilen tarihte birden fazla canlı yayına katıldıldığını görüyoruz. Örneğin Bourla 5 Kasım 2021’de CNBC ve CNN’nin canlı yayınlanan programlarına katılmış. Ayrıca Albert Bourla, tutuklandığı iddia edilen tarihten itibaren Twitter’da da tweet atmaya devam ediyor.

Pfizer halka açık bir şirket; Albert Bourla tutuklanmış olsaydı Pfizer’ın bir açıklama yapması gerekirdi. Fakat 19 Kasım 2021 itibariyle Pfizer’ın böyle bir açıklaması yok. Ayrıca Lead Stories’in ulaştığı Pfizer'in Medya İlişkileri Direktörü Jerica Pitts de Pfizer CEO’sunun tutuklandığı iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Benzer şekilde FBI ve ABD Adalet Bakanlığı da Albert Bourla’nın tutuklandığına dair bir basın açıklaması yapmadı. Check Your Fact'in ulaştığı FBI sözcüsü, Bourla'nın dolandırıcılık suçlamalarıyla tutuklandığı iddiasıyla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

İddiayı Doğruluk Payı, Snopes ve Lead Stories de yanlışladı.