Madrid'deki polis bildirilerinde Türk bayrağının yanında Arapça yazdığı iddiası

Madrid'deki polis bildirilerinde Türk bayrağının yanında Arapça yazdığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Bilgilendirme formunda Türk bayrağının karşısına yazılan açıklamanın Arapça olduğunu gösteren fotoğraf doğru.

Ancak bildiri Madrid polisine ait değil.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Haziran ayında Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarından paylaşılan bir görselde, Madrid polisine ait olduğu iddia edilen bir bilgilendirme formu yer aldı. Bilgilendirme formunda, Madrid’e hoş geldiniz yazısı altında; İspanya, Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti bayraklarının karşısında, ülkelere ait resmi dillerde ‘’polis güvenliğinizi garanti edemez’’ ifadesi yer aldı. Türk bayrağı karşısına yazılan ifadenin ise Arapça olduğu iddia edildi. 

madrid polisinin bildirisinde turk bayraginin yanindaki aciklamada arapca yazdigi iddiasi

Madrid polisine ait olduğu iddia edilen bilgilendirme formunda Türk bayrağının karşısına yazılan açıklamanın Arapça olduğunu gösteren fotoğraf doğru ancak bildirinin Madrid polisine ait olduğu iddiası yanlış. Madrid polisinin, söz konusu bildirinin kendilerine ait olmadığını belirtmesinin yanında, bildiriyi kimin astığı tam olarak bilinmiyor. Bildirinin, kentin farklı yerlerine asıldığını İspanya’da yayın yapan haber sitelerinden görmek mümkün.

Türkiye Madrid Büyükelçiliği bildirinin Madrid polisine ait olmadığını belirtti

teyit.org’un Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği’yle yaptığı görüşmelerde de, bilgilendirme formunun Madrid polisine ait olmadığı ifade edildi. Türkiye bayrağının karşısında bulunan açıklamanın ise Arapça olduğu doğrulandı.

madird buyukelciligi aciklama

Madrid Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre, Türkiye bayrağı karşısındaki açıklamanın Arapça olmasının nedeni olarak Cezayir bayrağı ile Türk bayrağı arasındaki benzerlikten kaynaklanan bir hata olabileceği belirtiliyor.

Bildirilerin Madrid Polisi'ne tepki olarak asıldığı belirtiliyor

Çeşitli internet haber portallarında gündeme gelen bilgilendirme formunun, Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena ve Madrid Belediyesi Polis Şefi Javier Barbero’ya karşı yapılmış bir protesto olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde söz konusu yazıların asılmasının sebebi olarak, Madrid Belediye Konseyi ile Madrid Polisi arasında devam eden görüşmeler sonucunda sendikaların, polislere ait çalışma günlerinin uzaması ve haftalık tatil aralarının geri alınması nedeni ile yaptığı bir protesto gösterisi olduğu belirtiliyor.

Haber sitelerinde gündeme gelen bilgilendirme formunun, Madrid’in farklı bölgelerinde çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

madrid polis bildirisi 1024x1024

teyit.org’un Madrid Büyükelçiliği’nden aldığı bilgiler incelendiğinde ve Madrid’in yerel gazetelerinde çıkan haberler dikkate alındığında, paylaşılan fotoğrafın Madrid polisine ait olmadığı sonucuna ulaşılırken, Türkiye bayrağı karşısında bulunan açıklamanın Arapça olduğu iddiasının doğru olduğu görülüyor. Sonuç olarak söz konusu bilgilendirme formunun Madrid polisine ait olduğu iddiası yanlışken, formda Türkiye bayrağı karşısında kullanılan açıklamanın Arapça olduğu iddiası doğru. Ancak bildiriyi kimin astığı ise belirsizliğini koruyor.