Videonun kanser hastası çocuk için geçit töreni yapan motosikletlileri gösterdiği iddası

Videonun kanser hastası çocuk için geçit töreni yapan motosikletlileri gösterdiği iddası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia videonun ilk bölümü Bolsanaro’nun Nisan 2021’deki motor turundan ve Brezilya’da çekilmiş.

İkinci video 2017'de Avustralya'da Serebral Palsi hastası bir çocuğun doğum gününden.

Video, iki ayrı görüntünün montajlanmasıyla oluşturulmuş.

Sosyal medyada bazı iyilik anlarını gösteren videolar hızla viral hale gelip, tüm dünyaya yayılabiliyor. 

İki parçadan oluştuğu anlaşılan bir videonun ilk bölümünde yüzlerce motosikletli görülürken, ikinci bölümde etrafını insanların sardığı tekerlekli sandalyedeki bir çocuğun önünden çok sayıda motorcunun geçtiği fark ediliyor. 

İddiaya göre bütün motorcular altı yaşındaki kanser hastası çocuğu sevindirmek için bir sosyal medya çağrısıyla bir araya gelerek sürpriz yaptı. 

kanser cocuk iddiapng

Videonun ilk bölümü Bolsanaro’nun Brezilya’daki motor turundan  

Videoyu arama motorlarında kilit kelimeler ve tersine görsel aramayla aradığımızda, yüksek çözünürlüklü hallerine erişebiliyoruz. 

Bunlardan birinde motorcuların arkasında reklam tabelalarının yer aldığı görülüyor. Tabelada ‘Soluçoes em funerais’ yazıyor. Bu Portekizce ‘Cenaze çözümleri’ demek. 

kanser cocuk iddiasi 2png

Kelime Portekizce Google görsellerde aratıldığında, tabeladaki logonun bulunduğu bir videoya ulaşılıyor. İnternet adresinin sonundaki “br” uzantısı, sitenin Brezilya’dan olduğunu gösteriyor. Yani iddia konusu videonun ilk bölümü Brezilya’da kaydedilmiş. 

kanser cocuk 3png

‘Brazil+bikers’ kilit kelimeleriyle arama yapıldığında ise, Brezilya Devlet Başkanı Bolsanaro’nun Nisan 2021’deki motosikletçi turundan görüntülere erişiyoruz. Videolardan birinde Bolsanaro’nun liderlik ettiği motosikletlilerin turu olduğu yazılı ve videonun başlangıcı aynı. 

kanser cocuk 4png

Reuters’ın haberini yaptığı tur sonrası, Bolsanaro maskesiz olduğu için ceza almıştı. 

Yani iddia videonun ilk bölümü Bolsanaro’nun Nisan 2021’deki motor turu sırasında Brezilya’da çekilmiş. 

İkinci video Avustralya'dan

Videonun devamında tekerlekli sandalyede görülen bir çocuk var. Arama yaptığımızda konu hakkında yayınlanmış videolara ulaşılabiliyor. Video Batı Avustralya'nın Bunbury şehrinde 2017'deki bir doğum günü kutlamasından. 13 yaşındaki serebral palsi hastası bir çocuğun doğum günü için annesinin sosyal medyadan bir mesaj yayınlamasıyla motorcular bir araya gelmiş.

Sonuç olarak görüntüler iki videonun montajlanması ile oluşturulmuş. 

Benzeri bir olay 2021 Temmuz ayında Almanya'da da yaşanmış, 15 yaşındaki kanser çocuğun evine çok sayıda motosikletli ziyarette bulunmuştu.

İddia hakkında Malumatfuruş, Teyit Azerbaycanca, Fact crescendo, News Mobile, Factly gibi doğrulama platformları da analizler hazırladı.

Güncelleme: 29/06/2022

İkinci videonun Avustralya'da Serebral Palsi hastası bir çocuğun doğumgününden olduğuna dair yeni bir kanıt eklendi ve analiz sonucu "Yanlış" olarak güncellendi.