New York'ta maymunçiçeğinden korunmak için eşcinsel ilişkiye girilmemesi çağrısı yapıldığı iddiası

New York'ta maymunçiçeğinden korunmak için eşcinsel ilişkiye girilmemesi çağrısı yapıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

New York eyaletinde 28 Ağustos 2022 tarihine kadar maymunçiçeği virüsü için afet acil durumu ilan edildi.

İlan metninde eşcinsel ilişkiyle ilgili bir uyarı yer almıyor.

Sosyal medyada New York’ta maymunçiçeği virüsü sebebiyle olağanüstü hal ilan edildiği ve halka eşcinsel ilişkiden sakınmaları çağrısı yapıldığı iddiası ortaya atıldı. 

ny mymuncicegi iddia

28 Ağustos’a kadar acil durum kararı uygulanacak 

New York’ta maymunçiçeği virüsü ile ilgili kilit kelimelerle arama yapıldığında ilgili haberlerle karşılaşmak mümkün. Duyurunun orijinalinde New York eyaleti valisi Kathy Hochul tarafından maymunçiçeği özelinde afet acil durumu ilan edildiği belirtiliyor.

Afet acil durumu, yaygın veya ciddi hasar, yaralanma, hastalık veya can ve mal kaybı meydana gelmesi veya yakın tehdidi hasıl olduğunda ilan ediliyor. 

Nitekim vali de kararı rakamlara dayanarak vermiş. Açıklamada ülkedeki her dört maymunçiçeği virüsü vakasından birinin New York’ta görülmesi sebebiyle, eldeki sağlık malzemelerinin verimli kullanımı için kararın alındığı belirtilmiş. Karara göre halk aşılamaya yönlendirilecek, aşılamaya uygun kişiler havuzu da genişletilecek. Kişileri güvence altına alma, test sayısını artırma, güncel ve doğru bilgilendirme gibi adımlar atılacak.  

Detayların yer aldığı deklarasyonda 23 Temmuz tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından halk sağlığı acil durumu ilan edilen maymunçiçeği virüsünün, 28 Temmuz 2022 tarihinde New York’ta da yakın bir halk sağlığı tehdidi ilan edildiği anlatılmış. New York eyaletinin bin 383 vaka ile ülkedeki en yüksek vaka sayısına sahip olduğu, bölge belediyesi ve yerellerin konu hakında desteklenmesi gerektiği de gerekçelerden. Karar 28 Ağustos’a kadar geçerli.

New York eyaleti sağlık departmanı tarafından 27 Temmuz’da yayınlanan detaylı raporda maymunçiçeği virüsü taşıyıcılarının yaş aralığı, cinsiyeti, cinsel yönelimi, ırk ve etnik kökenleri gibi detaylar da bulunuyor. Buradaki tabloya göre hastalık eşcinsel erkekler arasında daha sık görülmüş; ancak burada da eşcinsel ilişkiye girilmemesi gibi bir çağrı yok. 

ny maymuncicegi 1

Duyuru kartlarının LGBTQ+ topluluklarla da paylaşıldığı söyleniyor 

Duyuruda eşcinsellikle ilişkili tek yer, konu hakkında materyallerin LGBTİ+ topluluklarına da dağıtıldığının anlatıldığı bölüm. Burada eyalet sağlık departmanının güncel internet sitesindeki bilgi kartlarının İngilizce ve İspanyolca olarak indirilebileceği; bunların LGBTQ+ kuruluşlarına, yerel ilçe sağlık departmanlarına, sağlık hizmeti sağlayıcılarına ve işletmelere dağıtıldığı anlatılmış. 

ny maymuncicegi 2

New York sağlık departmanının internet sitesinden virüs ve aşılar hakkındaki güncel bilgiler ve bilgilendirici videolara ulaşılabiliyor. 

Maymunçiçeğinden korunmak için, çiçek aşısı kullanılabiliyor; ancak başka aşılar da var. Hastalık genelde hafif seyrediyor ve ölüm oranı yüzde 3-6 arasında. Zoonotik, yani hayvan kaynaklı bir virüs olan maymunçiçeği, genelde enfekte kişi veya hayvanla yakın temasla bulaşıyor. Ancak virüs bulaşmış malzemeler ve solunum damlacıklarıyla yakın temas da risk yaratıyor.