Kılıçdaroğlu’nun Ayasofya ve Taksim Camisi hakkında söylediği iddia edilen sözler

Kılıçdaroğlu’nun Ayasofya ve Taksim Camisi hakkında söylediği iddia edilen sözler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kılıçdaroğlu’nun Ayasofya hakkındaki konuşmalarında böyle bir ifade yok.

Taksim Camisi hakkında Kılıçdaroğlu’nun bir açıklamasına ulaşılamıyor.

CHP’li yetkili, iddianın asılsız olduğunu söyledi.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda Kemal Kılıçdaroğlu’nun, iktidara geldiklerinde Ayasofya’yı yeniden müze yapacaklarını ve Taksim Camisi’ni yıkacaklarını söylediği iddia edildi.

kilicdaroglu ayasofya iddia

Daha önce Faik Öztrak’ın da bu sözleri söylediği iddia edilmiş

İddia internette aratıldığında Faik Öztrak hakkında da benzer bir iddianın gündeme geldiği görülüyor. 13 Temmuz 2020’de dolaşıma sokulan iddia, Fatih Tezcan gibi isimlerin paylaşımları sonrası epey etkileşim almış. İddia, 2021 ve 2022’de de zaman zaman yeniden dolaşıma sokulmuş.

fatih tezcan paylasim

İddianın ortaya atıldığı 13 Temmuz sabahı Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında Ayasofya hakkında da konuşmuş. Öztrak konuşmasında Danıştay kararını eleştirerek “Bu kararlar yıkılmış Osmanlı’nın hukukuna dayanarak Cumhuriyet’in hukununu yok saydı” demiş. Çeşitli medya kuruluşları Öztrak’ın sözlerini “skandal Ayasofya yorumu” diye haberleştirmiş.

Öztrak’ın konuşmasında Ayasofya’nın yeniden müze yapılmasıyla ilgili bir ibare yok. Ancak Kılıçdaroğlu ile ilgili iddiaların Öztrak’ın açıklaması sonrası ortaya çıktığı anlaşılıyor.

Faik Öztrak'ın 13 Temmuz 2020 tarihli basın açıklaması

İddia görselleri içerisinde Faik Öztrak’ın, bu sözleri Halk TV’de katıldığı bir programda söylediği de ileri sürülmüş. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Faik Öztrak, Twitter hesabında katıldığı programları ve yaptığı açıklamaları paylaşıyor. Twitter’ın gelişmiş arama özelliğini kullanarak yapılan aramada, Faik Öztrak’ın Ocak 2020 - Temmuz 2020 arası sadece 13 Ocak 2020'de Halk TV’ye konuk olduğu görülüyor. Ocak 2020’de Ayasofya henüz gündemde değildi.

Yine gelişmiş arama kullanılarak Faik Öztrak’ın Ayasofya hakkındaki paylaşımlarına da ulaşmak mümkün. Burada da Öztrak’ın iddia edildiği gibi Ayasofya’yı müzeye çevireceklerini söylediği bir cümlesi yok.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir ifadesi yok

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ayasofya hakkında verdiği demeç ve röportajlara internette ulaşmak mümkün. 

3 Temmuz 2020'de Independent Türkçe’ye konuşan Kılıçdaroğlu, inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini, Erdoğan'ın bir kararnameyle Ayasofya'yı müze olmaktan çıkarıp ibadete açabileceğini söylemiş.

kilicdaroglu ayasofya

Kılıçdaroğlu, 10 Temmuz 2020’de bir Bir Ülke Bir Kent programına verdiği röportajda ve 14 Temmuz 2020’de partisinin grup toplantısındaki konuşmasında da benzer ifadeler kullanmış. Bu konuşmalarında Ayasofya'nın ibadete açılmasına karşı olmadıklarını vurgulayarak, Erdoğan'ın süreç boyunca uyguladığı siyasi hamleleri eleştirmiş.

Kılıçdaroğlu'nun 10 Temmuz 2020'de Bir Ülke Bir Kent'e verdiği röportaj

Kılıçdaroğlu'nun 14 Temmuz 2020 tarihli CHP grup toplantısı konuşması

28 Mayıs 2021’de Ayasofya’da imam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sarf ettiği sözler üzerine 1 Haziran 2021’de partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, tepkisini dile getirerek “Ayasofya’yı Atatürk’e hakaret etmek için mi açtınız?” diye sormuş. 

Kılıçdaroğlu'nun 1 Haziran 2021 tarihli CHP grup toplantısı konuşması

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesaplarında da böyle bir açıklaması yer almıyor.

Yani Kemal Kılıçdaroğlu herhangi bir yerde iktidara geldiklerinde Ayasofya’yı yeniden müze yapacaklarını söylememiş.

Kılıçdaroğlu’nun Taksim Camisi’yle ilgili de açık kaynaklarda bir açıklaması yok.

Teyit’in ulaştığı CHP’li yetkili de iddianın asılsız olduğunu ve Kılıçdaroğlu'nun böyle bir ifadesi olmadığını söyledi.