Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videoda ‘Darlanınca zam yapıyoruz’ dediği iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videoda ‘Darlanınca zam yapıyoruz’ dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki görüntü 2 Temmuz 2021 tarihli ‘Kütüphane Söyleşileri’nden.

Bu videoda Erdoğan’ın soru üzerine “Torunları arıyorum” dediği duyuluyor.

Videoya eklenen “Zam üstüne zam yapıyoruz” ifadesi 2018’deki AK Parti il başkanları toplantısında geçiyor.

Erdoğan’ın 2 Temmuz 2021 tarihli ve 14 Eylül 2018 tarihli iki ayrı konuşmasından bölümler kesilip birbirine eklenmiş.

Sosyal medya platformlarından Facebook’ta yayılan bir videoda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yöneltilen “Darlandığınızda ne yapıyorsunuz?” sorusuna, “Zam yapıyoruz” yanıtını verdiği duyuluyordu. 

erdogan darlandi iddia

Video 2 Temmuz 2021 tarihli ‘Kütüphane Söyleşileri’nden 

Videoyu incelediğimizde soruyu soran kişinin maskeli olması elimizde tutabileceğimiz bir veri. Buradan videonun maskenin zorunlu olduğu döneme ait olduğu sonucunu çıkarabiliriz. 

“Darlandığınız zaman ne yaparsınız?” çok spesifik bir soru, internette bu haliyle yer alması olası. Öncelikle bu kelimeleri kullanarak Google araması yapabiliriz. 

Arama yaptığımızda Erdoğan’ın iddiadaki videosuna ulaşıyoruz, zira pek çok haber merkezi “Erdoğan’ı gülümseten soru” başlığı ile bu videoyu yayınlamış. Karşısındaki maskeli kadın ile Erdoğan’ın kıyafeti iddiadaki video ile aynı ve 2 Temmuz 2021’da yayınlanmış. Bu tarihte Türkiye’de zorunlu maske uygulaması henüz kalkmamıştı. 

erdogan darlandiginda 1

Videoda soru üzerine “Torunları arıyorum” ifadelerini kullanmış 

Videnun tamamını incelediğimizde Erdoğan’ın öncelikle “Torunlarımı ararım” dediği duyuluyor. İkili arasındaki konuşma şöyle: 

Kadın: Sayın cumhurbaşkanım ben çok Türkiye ile ilgili genel bir şey sormayacağım, çok daha kişisel bir şey sormak istiyorum. Yani bunca yıl devlet yönetiyorsunuz, bir sürü iş yönetiyorsunuz, insan yönetiyorsunuz. Ben bu yönetim işinde darlandığınızda ne yapıyorsunuz, onu merak ediyorum. 

Erdoğan: Nasıl? 

Kadın: Darlandığınızda, darlandığınızda yani. Darlanmak fiili. 

Erdoğan: Ha, darlanmak. Sen Karadenizli misin? Belli oluyor. Kelimeden anlıyorum, görüyorsun. Darlandığımızda torunları arıyorum. 

Kadın: Futbol? 

Erdoğan: Darlandığımda torunları arıyorum. Torun ne demek biliyor musun? 

Kadın: Biliyorum. Bu arada benim de oğlum var, ben de geleceğimi söylediğim zaman 'Görebilecek miyim Tayyip dedemi?' dedi. 

Erdoğan: Maşallah, kaç tane var? 

Kadın: Bir tane. Tayyip dedeye ben de gelecek miyim orada oyuncak var mı? Ben de dedim 'Annem şu anda olmayabilir.' Size çok selamı var. 

Erdoğan: Tabii darlandığımızda zaman zaman torunları aramak, zaman zaman kendi meşgale alanımızı olduğumuz yerde genişletmek. Bizde tabii iş çok ve bu konularla ilgili olarak öyle boş kalma diye benim hayatımda pek bir şey olmuyor, yani full.

İletişim Bakanlığı da konuşmanın tamamını yayınlamış 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da 2 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan açıklamalardan birinde Erdoğan’ın Kütüphane Söyleşileri’nin üçüncüsünde doktora öğrencileriyle buluştuğu belirtilmiş. Kişilerin Erdoğan’a soru yönelttiği buluşmadan notlar da bu açıklamada aktarılmış. “Darlandığımda torunlarımı arıyorum” dediği bölüm burada da yer almış. 

erdogan darlandiginda 3

“Zam üstüne zam yapıyor” cümlesi 2018’den

İddiadaki bir diğer spesifik cümle ise “Zam üstüne zam yapıyor” ifadesi. Bu ifadeleri aradığımızda 14 Eylül 2018’de katıldığı AK Parti il başkanları toplantısında ifadelerin geçtiği videolara ulaşılabiliyor. Videoda şu cümleler kullanılmış: 

“Kişisel olarak faiz meselesine bakışımı aynen ifade ettiğim gibi bilmenizi isterim; bu meseleyi gerek sizlerle, gerekse milletimle defalarca paylaştım. en son dün Türkiye Sanatkarlar ve Esnaf Odası Konferasyonu’nda görüşlerimi tekraren ifade ettim. İşte buradan hemen şöyle gazı alan bastırıp gidiyor. Önüne gelen bakıyorsun zam üstüne zam yapıyor, zam üstüne zam yapıyor. Faizle ilişkisi olsun olmasın ama fırsatı yakalıyor ya, oradan giriyor. Onun için tabii burada özellikle de Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tüm birimleriyle bu kontrol mekanizmasını çok iyi çalıştırması gerekiyor. İlgili bakanlıklarımızın bu konuda bunu çok iyi çalıştırması lazım. Bu suistimalleri yapanlara da gerekli dersleri vermemiz lazım.”

Erdoğan’ın 2 Temmuz 2021 tarihli ve 14 Eylül 2018 tarihli iki ayrı konuşmasından bölümler kesilip birbirine eklenmiş.