TBMM'de 90 TL vatandaşlık aidatı alınmasına ilişkin kanun kabul edildi iddiası

TBMM'de 90 TL vatandaşlık aidatı alınmasına ilişkin kanun kabul edildi iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada gündeme gelen bir iddiada TBMM’de sabaha karşı kabul edilen bir kanun teklifiyle vatandaşlardan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacağı iddia edildi.

aidat tweet

İddia ilk olarak Yeni Alanya gazetesinde 3 Temmuz 2016 tarihinde gündeme gelmişti. “Meclisten bayramlık müjdeler (!)” başlığıyla yayınlanan haberde, “TBMM'de kabul edilen kanun teklifi yaşamımıza yeni değişiklikler getiriyor. Kabul edilen kanun teklifine göre her vatandaştan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacak.” denildi.

9 Mayıs tarihinde sosyal medyada tekrar yayılan bu iddiada TBMM’de sabaha karşı bir kanun teklifinin kabul edilerek vatandaşlık aidatı olarak 90 TL alınacağı belirtildi. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takvimine bakıldığında 8 Mayıs tarihinde Genel Kurul yapılmadığı görülüyor. Meclisin internet sitesinde, Genel Kurul’da yapılangörüşmelere ait tutanakların yayınlandığı bölümde yer alan son tutanağın 4 Mayıs 2017 tarihli olduğunu görmek mümkün.

Yeni Alanya gazetesinde haberin yayınlandığı tarih olan Temmuz 2016’da kabul edilen kanunlar arasında da bu konuya ilişkin bir kanun maddesi yer almıyor.

kanun temmuz

Yeni kimlik kartları için yılda 90 TL aidat ödeneceği iddiaları da Şubat ayında sosyal medyada yayılmış ancak iddiaların doğru olmadığı teyit.org tarafından belirtilmişti.