Togg’un "Motorlu Taşıtlar Vergisi" oranlarıyla ilgili iddialar

Togg’un "Motorlu Taşıtlar Vergisi" oranlarıyla ilgili iddialar

Doğru Doğru

Bulgular

T10X’in Motorlu Taşıtlar Vergisi 6 bin 452 lira 50 kuruş ila 25 bin 287 TL bandında değişiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Togg'un motor gücüne göre farklılık gösteriyor. Yakında satışa sunulacak modelde yıllık MTV 25 bini aşacak.

İlk teslimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’a yapılan yerli elektrikli otomobil Togg’un altı aylık dönemde ödenmesi gereken "Motorlu Taşıtlar Vergisi"nin (MTV) 11 bin 590 TL, 2023 yılı toplam ödemesinin ise 23 bin 180 TL olduğu iddia edildi.

togg mtv iddiasi

İddia paylaşımlarında Emine Erdoğan’ın Togg aracının plakasından MTV ödemesine bakıldığı görülüyor. Ancak bankacılık uygulamasının vergiler ve resmi kurum ödemeleri kısmındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi seçeneğinden “34 EE 2071” numaralı plakanın 2023 yılı vergi dönemini sorguladığımızda borç kaydı bulunamadığı uyarısı alıyoruz. Verginin ödenmiş olması olası, çünkü ödenmiş borçların bilgisini ödeme panelinde göremiyoruz.

emine erdogan mtv sorgulama

Bakanların kullandığı araçlar üzerinden taramaya devam ettiğimizdeyse Mehmet Muş’un kullandığı otomobilin MTV miktarını tespit edebiliyoruz. 

mtv miktari mehmet mus

Bu tabloya baktığımızda Togg’un yıllık vergisinin 23 bin 181 lira olduğunu söyleyebiliriz.

Peki otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl hesaplanıyor?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın başında Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile belirleniyor. 2023 yılında uygulanacak vergiler de 30 Aralık 2022 tarihinde belirlenmiş. Otomobiller için ödenecek vergi, aracın değeri, motor hacmi ve yaşına göre tespit ediliyor. 

2023 otomobil mtv tarifesi

Ancak tam elektrikli otomobiller için bir istisna söz konusu. Teşvik amacıyla elektrikli otomobiller için dörtte bir oranında MTV tahsil ediliyor

Togg’un giriş modelinin fiyatı 20 Nisan 2023 itibariyle 973 bin lira ve motor gücü 160 kW. Teşvik tablosundaki oranlardan hareket edildiğinde bu model için ödenecek vergi, 6 bin 452 lira 50 kuruş olarak hesaplanıyor. 

RWD serisindeki tüm araçlar için vergi aynı olacak. Çünkü motor gücü 150 ila 180 kW olan araçlar yıllık MTV tarifesindeki 13 ve 14. satırın dörtte biri kadar vergi ödüyor. Otomobilin fiyatı da 714 bin 300’ü aştığı için her koşulda bu miktarda vergi tahsil edilecek.

Togg’un AWD isimli serisi ise henüz satışa sunulmadı ancak 320 kW motor gücünde olacağı biliniyor. Yani otomobil vergilendirilirken yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamasının 19 ve 20. satırı baz alınacak. Otomobilin fiyatı 1 milyon 357 bin 700’ü aşmıyorsa yıllık vergi 23 bin 181 lira olacak ama eğer aşıyorsa 25 bin 288 lira olacak. Yani paylaşımlardaki vergi oranının doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ise ikiye bölünerek altı ayda bir tahsil ediliyor. 

Diğer taraftan elektrikli araçlar karbon emisyonunu azaltmak için benzinli ve dizel araçlara göre daha fazla tercih edilmeye başladı. Birçok ülke karbon emisyonunu azaltmak ve sürdürülebilirlik için elektrikli araçlara vergi indirimi ve teşvikler de uyguluyor. İçten yanmalı motorlar kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürürken elektrikli araçlar elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor. Bu da karbon emisyonunu en aza indirmek ve sürdürülebilir yakıt seçeneklerine yönelmek için elektrikli araçların tercih edilmesini sağlıyor.