Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit ailelerinden taşıt alımında ÖTV alındığını iddia etti.
Çarpıtma Çarpıtma
Detaylar
Şehit ailelerinden taşıt alımında ÖTV alındığı iddiası

Şehit ailelerinden taşıt alımında ÖTV alındığı iddiası

Bulgular

Şehit ailelerinden halihazırda, taşıt alımında bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV alınmıyor.

2016 yılında Özel Tüketim Vergisi tebliğinde değişiklik yapılarak, şehit aileleri alacakları taşıtlarda bir defalığına ÖTV’den muaf tutulmuş.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu 28 Nisan’da Kocaeli’de İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı bir miting düzenledi.

Kemal Kılıçdaroğlu “Şehit ailelerine sözümüz var. Onlar birer araç alıyorsa ÖTV almayacağız” diyerek bu ailelerden taşıt alımında ÖTV bedeli alındığını iddia etti.

Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ın ardından konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Şehit ailelerine ÖTV’siz araç. Onlara da sözüm var. Şehit aileleri var. Onlar birer araç alıyorsa ÖTV almayacağız. Dolayısıyla o aileler de devletin, sosyal devletin yararını görmüş olacaklar."

Şehit ailelerinden bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV alınmıyor

Konuyla ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığında 2016’da bu konuda yapılan bir düzenlemeye ulaşılabiliyor. 13 Ekim 2016 Tarihli ve 29856 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan değişiklikle “Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde sayılan kişilerden hayatını kaybetmiş olanların eş veya çocuklarından birisi, eş ve çocuğu yoksa ana veya babasından birisi tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır” ibaresi yer alıyor.

Kanunun devamında İstisnadan Yararlanılacak Taşıtlar şu şekilde belirtilmiş:

• 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların,
• 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların,
• 87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin
Tebliğin (II/C/6.3.) bölümünde belirtilen kişiler tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır.

sehit aileleriiotv

ÖTV’den muafiyetle ilgili kanun değişikliği, 2016 yılında haber sitelerinde paylaşılmış. ÖTV'ye ilişkin yapılan bu değişiklik, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nde hayatını kaybedenlerin yakınlarını da kapsıyor.

Kılıçdaroğlu’nun iddiasına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 28 Nisan’da attığı tweetle cevap vermiş. Nebati, Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden bir link paylaşarak "2016’dan beri şehit eşi veya çocuklarının, eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise şehidin anne veya babasının ÖTV ödemeksizin araç alabilmelerine imkan sağlandığı" ifadelerini kullanmış.

Kemal Kılıçdaroğlu daha önce de gençlere yönelik ÖTV vaadinde bulunmuştu. Gençlerin alacağı ilk sıfır otomobilde ÖTV’nin kalkacağına dair vaadi, seçim kampanyasına kullanılmaya devam ediyor.