Mike Tyson’ın aşı karşıtı mesaj içeren bir tişörtle poz verdiği iddiası

Mike Tyson’ın aşı karşıtı mesaj içeren bir tişörtle poz verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tyson’ın orijinal fotoğrafının üzerinde oynama yapılmış.

Tyson’ın aşı karşıtı olduğunu gösterir bir bulgu yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan ve dünyada da yayılan bir fotoğrafın, boksör Mike Tyson’ı üzerinde “Tanrıya güveniyorum, aşılara değil” mesajı yazılı bir tişörtle gösterdiği iddia edildi. İddia aşı karşıtlarınca propaganda için kullanılıyor. 

analiz mike tysonin asi karsiti mesaj iceren bir tisortle poz

Fotoğraf manipüle edilmiş 

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, Tyson’ın resmi Instagram hesabından 23 Kasım 2020’de paylaştığı orijinal fotoğraflara ulaşıyoruz. Tyson fotoğraf serisinin açıklamasında resmi Mike Tyson koleksiyonuna yeni ürünler eklediklerinin haberini takipçileriyle paylaşmış ve bu serinin üzerinde de kendini spor müsabakalarında gösteren fotoğraflar var. 

mike tyson 14072021

Boksorün açık kaynaklarda aşıyla ilgili bir görüşü yok 

İddiaya konu görseli orijinal olanla yan yana getirip incelediğimizde, mesajın fotoğraf üzerine sonradan eklendiği anlaşılabiliyor. Tyson’ın vücut duruşu, poz verdiği duvar, burada kafasının üzerinde kalan boşluk, tişörtün doğal dokusu ve tişörte ışığın vurduğu yön aynı. 

Boksörün kamuya açık sosyal medya hesaplarını incelediğimiz ve ilgili kelimelerle arama yaptığımızda, aşılarla ilgili şüpheci ya da karşıt bir ifadesine de rastlamıyoruz. 

Fotoğraf Türkiye’de Doğruluk Payı ve Malumatfuruş, dünyada da IndiaTimes, PolitiFact, Snopes, VishasNews, Reuters, USAToday, 20 Minutes, NewsMeter gibi platformlar tarafından da yalanlandı.