Videonun Mike Tyson’ın İslamofobik bir kafede namaz kıldığını gösterdiği iddiası

Videonun Mike Tyson’ın İslamofobik bir kafede namaz kıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntülerdeki mekanı Mike Tyson kendi markası Tyson Ranch için açmış.

Mekanın farklı açılardan alınan görüntülerdeki boks ringi de, herhangi bir kafe olmadığını gösteriyor.

Mekanda ayrımcılık yapıldığını gösteren herhangi bir habere erişilemiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun Mike Tyson, Badou Jack ve Aamer Abdallah’ın kapısına “Köpekler ve Müslümanlar giremez" yazıldığı için bir kafede tepki amaçlı namaz kıldığını gösterdiği iddia edildi.

mike tyson tweet

Mekan Mike Tyson’a ait

Video incelendiğinde Tyson ve arkadaşları namaz kılarken arkada bir logo görülüyor.

tysonranchlogo

Bu logo tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında Tyson’ın kurduğu kendi markası Tyson Ranch’e ait olduğu anlaşılabiliyor. Tyson Müslüman, yani mekanın İslamofobik bir ayrımcılık yapması pek olası değil.

mike tyson

Tyson’ın logonun önünde poz verdiği ve yine elinde üzerinde logonun bulunduğu ürünüyle olan fotoğraflarını internette bulmak mümkün. Tyson’un Instagram hesabında da mekandan görüntüler yer alıyor. 

Video internette farklı açılardan paylaşılmış. Bu paylaşımlarda arkada Tyson Ranch yazan grafikler ve mekandaki boks ringini görebiliyoruz.

mike tyson 4

Mekanı diğer açılardan görebildiğimiz ve Mike Tyson’ı boks yaparken izleyebildiğimiz videolar, markanın Facebook sayfasında da mevcut.

Videoda yer alan ve yine logo ile tezgahın üstündeki ışıkları gösteren bir an da iki videonun aynı yerde çekildiğini gösteren bir diğer detay.

tysonvideogoruntu

tysonranchisiklogo

Namaz videoları Badou Jack'in sosyal medya hesaplarından da “Kardeşlerimle yan yana dua ediyorum” yorumuyla paylaşılmış. Herhangi bir ayrımcılıktan ya da kendisinin İslamofobi karşıtı duruştan bahsetmemiş. 

Yakın zamanda Los Angeles ve çevresinde Müslümanlara ayrımcılık uygulayan kafeleri anlatan bir haber içeriğine de ulaşılamıyor. 

“Köpekler ve Müslümanlar giremez” kalıbı ise, II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce Avrupa'da Yahudilere karşı ayrımcı uygulamaları ve Holokost'u çağrıştırdığı için iddia konusu paylaşımlara eklenmiş olabilir.