Görselin cinsel sağlık ürünlerinin ayıplanarak reyonlandığını gösterdiği iddiası

Görselin cinsel sağlık ürünlerinin ayıplanarak reyonlandığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

“Şey” adında bir kondom markası var. Fotoğrafta gördüğümüz indirimde olan ürünler Şey marka kondomlar.

CarrefourSA Ocak 2016 indirim kataloğunu incelediğimizde ve 9-22 Ocak 2016 tarihinde Şey marka kondomlarda yüzde 50 indirim olduğunu görüyoruz.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

2016’dan beri sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, fotoğrafın cinsel sağlık ürünlerinin adı anılmasın diye “şey ürünleri” olarak reyonlandığını gösterdiği iddia edildi.

analiz gorselin cinsel saglik urunlerinin ayiplanarak reyonlandigini gosterdigi iddiasi

Şey adında kondom markası var

“Şey” ifadesinin büyük harfle yazılmış olması, ifadenin özel isim olabileceğini düşündürüyor. Ki böyle bir kondom markası var. Kişisel bakım kategorisinde üretim yapan Banat, “Şey” adını verdiği kondom markasını 2008’de piyasaya sürdü. Şey marka kondomlar  bir dönem birçok zincir markette satılıyordu. Şu an yaygın zincir marketlerin stoğunda bulunmuyor.

sey marka kondom

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda fotoğrafa dijital olarak müdahale edildiğini ya da fotoğraf üzerinde oynandığını gösteren bir bulgu ile karşılaşmıyoruz. Fakat ilk olarak 2016 Ocak’ta paylaşıldığını buluyoruz.

Fotoğrafı daha detaylı incelediğimizde “doldur sepeti günleri” yazdığını görüyoruz. Doldur sepet günleri, CarrefourSA’ya ait bir reklam kampanyası. Bu sayede fotoğrafın CarrefourSA’da çekildiğini anlıyoruz. 

Fotoğrafta tarih olarak 9-22 Ocak yazıyor. İlk paylaşım tarihinin 2016’da olduğu bilgisiyle CarrefourSA Ocak 2016 indirim kataloğunu inceliyoruz ve 9-22 Ocak 2016 tarihinde Şey marka kondomlarda yüzde 50 indirim olduğunu görüyoruz. Bu da fotoğraftaki “Şey” yazısının kondom markası olduğunu doğruluyor.

carrefoursa market katalogu