ABD'de bir bebek elinde spiral ipiyle doğdu iddiası

ABD'de bir bebek elinde spiral ipiyle doğdu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

soL Haber, Hürriyet Aile, Biliyomuydun, Cumhuriyet, Vatan gibi haber sitelerinde yer alan bir haberde doğum kontrolü için spiral taktıran kadının bebeğinin elinde spiralle dünyaya geldiği iddia edildi.

ABD’nin Alabama eyaletinde, bir bebeğin elinde annesinin hamile kalmamak için taktırdığı doğum kontrol spirali ile dünyaya geldiği iddiası, bebeğin fotoğrafı paylaşılarak, sosyal medyada viral hale geldi.

abd alabama elinde spiral ile dogan bebek iddiasi cumhuriyet

Ancak iddia doğru değil. İddia ile birlikte paylaşılan fotoğrafta herhangi bir montaj bulunmasa da, spiral ipi bebek doğduktan sonra, hemşire tarafından bebeğe verilmiş.

Fotoğraf 28 Nisan’da anne Lucy Hellein tarafından ilk olarak Facebook’ta paylaşılmıştı. (Hellein’in Facebook profiline şu an ulaşılamasa da Instagram hesabında fotoğrafı görmek mümkün.) Hellein, kullandığı Mirena marka doğum kontrol spiralinin bir işe yaramadığını şaka yollu bir dille paylaşarak “Mirena fail!” (Mirena başarısız oldu!) ifadesini kullanmıştı.

fa13722497

Anne Hellein, oğlunun elinde spiralle doğduğuna dair herhangi bir paylaşımda bulunmazken, fotoğraf sosyal medyada bebeğin elinde spiralle doğduğu iddiasıyla viral oldu.

First Coast News’e konuşan Lucy Hellein, doktorların hamileliği sırasında spiralin yerini tespit edemedikleri için müdahale edemediklerini belirtti. Bebeğinin spiral ipiyle doğmadığını belirten Hellein, spiralin doğum sırasında plasentada bulunduğunu, ipin bebeğin eline hemşire tarafından verildiğini ardından da bir arkadaşının fotoğrafı çekerek sosyal medyada paylaştığını söyledi.

Doğrulama sitesi Snopes’a konuşan Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Leena Nathan, spirallerin oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemi olduğunu, nadiren de olsa hamile kalan kadınlarda, spiralin rahim içindeki yerinin tespitinin oldukça zor olduğunu belirtti.