RTÜK'ten NTV Spor'a prezervatif cezası

RTÜK'ten NTV Spor'a prezervatif cezası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Birgün, Sputnik, dokuz8haber pek çok gibi haber sitesinde, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) NTV Spor’a prezervatif reklamı yayınladığı için ceza verdiği haberleri yer aldı. Haberlerde cezanın 'Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar vermemek' gerekçesi ile verildiği belirtildi. Sosyal medyada da çokça paylaşılan bu haber doğru.

rtuk ntv ceza

RTÜK’ün Yayın İzleme ve Denetleme Raporu’nda NTV Spor’un 4 Ekim 2016 tarihinde saat 23:15’te gösterilen15 saniyelik reklam filmi için şu değerlendirme yapıldı:

Saat 23:14’te yayınlanan söz konusu reklamda ekranda bir erkek ile bir kadının birbirine yaklaşma anı görüntülenirken, fonda “Aşka incelik gerek. Durex Yok Ötesi, Türkiye’nin En İncesi, Dünyanın Bir Numaralı Tercihi, Durex” ifadelerine yer verilmiştir.

Ekrana getirilen bu tür ürünlerin erken saatlerdeki tanıtımına yönelik, RTÜK İletişim Hattı’na izleyicilerin şikayette bulunduğu gözlenmiştir. Cinsel içerikli ürün tanıtımlarının çocuklarda merak uyandırdığı, gençler için özendirici nitelikte olduğu, bu tanıtımların 24:00’den sonra yapılması gerektiği düşünülmektedir.

Bilindiği gibi küçük yaştaki izleyiciler ekranda gördükleri özellikle de reklamlarda gördükleri ürünleri merak etmektedir. Bu ürünün yetişkinlere yönelik olması nedeniyle küçük yaştakilere açıklanmasında bazı zorluklar yaşanabileceği görülmektedir. Dolayısıyla sadece yetişkinlerin özel yaşantılarında kullanabilecekleri ürünlere yönelik reklamların çocukların ekran başında bulunamayacakları düşünülen korumalı saatler dışındaki zaman dilimlerinde yayınlanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Oysa yayın kuruluşu Durex adlı prezervatif reklamını korumalı saatler içerisinde yayınlamış, küçük yaştaki izleyicilerin zarar görebildiklerini göz ardı etmiştir.

Raporda NTV Spor’un Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 9. Maddesine aykırı davrandığı kanaatine varıldığı belirtildi.

rtuk ntv ceza imza

Değerlendirme raporunun ardından RTÜK Üst Kurulu rapor doğrultusunda, NTV Spor kanalına, RTÜK yasasının 'Çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar vermemek' hükmüne aykırı yayın yapıldığı gerekçesiyle idari para cezası verildi. Ceza kararı CHP'li RTÜK üyelerinin “hayır” oyuna karşı oy çokluğu ile alındı

Korumalı saat ne anlama geliyor?

Korumalı saat; Yayın Hizmet Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’te, “çocuk ve gençlerin, yayınları izleme veya dinleme ihtimali olan 24:00-05:00 saat aralığı dışındaki zaman dilimi” olarak tanımlanmakta.