Görseldeki Kemal Kılıçdaroğlu afişlerinin gerçek olduğu iddiası

Görseldeki Kemal Kılıçdaroğlu afişlerinin gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görseldeki metinler montajlanarak değiştirilmiş.

CHP görsellerin orijinalinde “Telafi edeceğiz” başlığıyla gençlere otomobil, telefon ve pasaport gibi konularda vaatlerde bulunmuş.

Görseller 2021 yılında CHP tarafından paylaşılmaya başlanmış.

Sosyal medyada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri olduğu iddia edilen afişler paylaşıldı. Afişlerde Kılıçdaroğlu’nun “Değerli dostum Selahattin Demirtaş ve Apo serbest bırakılsın mı istiyorsun? Bize oy verin” yazıldığı görülüyor. 

İddiadaki afişler ayrıca WhatsApp gruplarında da yayılmış. 

kilicdaroglu secim vaat asimetrik iddia gorsel

Görseller montajlanarak değiştirilmiş 

Paylaşımdaki görseller Google Lens aracılığıyla araştırıldığında CHP’nin resmi internet sitesinde benzerleriyle karşılaşmak mümkün. Ancak görseller incelendiğinde, metinlerin montajlanarak değiştirildiği görülüyor

chp kilicdaroglu secim orijinal afis gorseli

CHP, “Telafi edeceğiz” başlıklı kampanya ile özellikle genç kesime yönelik vaatler sunmuş. Görselin farklı versiyonları da CHP’nin internet sitesinde ve haber sitelerinde mevcut

chp twitter paylasimi kilicdaroglu secim gorsel

Bununla birlikte, afişlerin ortaya çıkış tarihi güncel değil. CHP bu kampanya afişlerini Şubat 2021’de açıklamaya başlamış. Ancak afişler seçimlerin yaklaştığı Nisan 2023’te montajlanarak sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında yayılmış. 

İddianın yayılımı asimetrik propaganda türüne bir örnek 

Asimetrik propaganda seçim zamanlarında sıkça karşılaşılan yanlışlardan biri. Örneğin, bir siyasi partinin seçim döneminde rakip partiymiş gibi davranarak zarar verici broşürler dağıtması, reklam yapması ve içerik yayması sık karşılaşılan örneklerden.

Benzer çalışmalar sosyal medyada birçok parti için yapılabiliyor. Benzer bir propaganda çalışması 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu’nda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı kullanarak yapılmıştı.

asimetrik propaganda erdogan anayasa referandum