Fotoğrafın Roma döneminden kalma bir güneş saatini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Roma döneminden kalma bir güneş saatini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraftaki güneş saati 19. yüzyıldan kalma.

Fransa'nın Les Orres kasabasındaki binada yer alan saatin üzerinde de Romen rakamlarıyla 1860 tarihi yer alıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre “Vakit sandığından da geç” anlamına gelen “Serius est quam cogitas” yazan bir güneş saatinin Roma döneminden kalma olduğu iddia edildi.

gunessaatiromaiddiasi

Güneş saati Roma döneminden kalma değil

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda saatin Fransa’nın Güneydoğu bölgesindeki bir kasaba olan Les Orres’de bir binanın üzerinde yer aldığını görüyoruz. Google Earth üzerinden saatin bulunduğu evin konumunu tespit edebiliyoruz. 

fransalesorressaatinkonumu

lesorresgunessaatininyeraldigibina

Les Orres’in bulunduğu bölgedeki diğer kasabalarda da birçok güneş saati bulunuyor. Tanıtım sayfalarında fotoğraftaki saatin 19. yüzyıldan kalma olduğu bilgisi de verilmiş.

Fotoğrafı yakınlaştırdığımızda saatin sağ üst köşesinde, “MDCCCLX” yani Romen rakamlarıyla 1860 yazdığı görülüyor. Yani saat 19. yüzyıldan kalma, Roma devrinden değil.

orresgunessaati

Roma İmparatorluğu M.Ö. 27’de kuruldu. 395 yılında Doğu ve Batı Roma diye ayrıldıktan sonra, Batı Roma 476’da yıkıldı. Doğu ise varlığını 1453’e kadar sürdürdü. Saatin Roma döneminden olması bu nedenle de mümkün değil.

Güneş saati duvar ressamı Zarbula tarafından yapılmış

Les Orres’i tanıtan sayfalarda duvardaki saatin “Zarbula güneş saati” olduğu söylenmiş. Dolayısıyla fotoğraftaki güneş saatinin, duvar ressamı Giovanni Francesco Zarbula tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Zarbula, 18. ve 19. yüzyılda Fransa ve İtalya’daki köylerdeki duvarlara yüzlerce güneş saati çizmiş. Bu güneş saati de onlardan biri.

Güneş saati, güneşin pozisyonuna göre çubuğun gölgesiyle zaman belirliyor. Bilinen en eski örnekleri, M.Ö. 1500 yıllarında eski Mısır ve eski Babil astronomisindeki güneş saatleri.

Güncelleme: 24/11/2021

Saatin üzerindeki tarih bilgisi "MDCCCLX yani Romen rakamlarıyla 1860" olarak düzeltildi.