Carrefour'un rastgele bedava buzdolabı vereceği iddiası

Carrefour'un rastgele bedava buzdolabı vereceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Carrefour ismiyle açılan Facebook sayfası oltalama yöntemiyle kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışıyor.

Hesap sahte ve @ToyotaHiluxClub21 kullanıcı ismini kullanıyor.

Carrefour’un resmi Facebook hesabında bedava buzdolabı dağılacağı bilgisi yok.

Sosyal medyada süpermarket Carrefour’un küçük çizikler ve hasarlar nedeniyle satılamayan buzdolaplarını bedava vereceği iddia edildi. Paylaşımı yapan hesap, verilecek buzdolaplarının 1 Şubat’tan önce yorumlara “Hazır” yazan kişiler arasından rastgele seçileceğini söylemiş. 

carrefour bedava dolap iddiasi

Carrefour bedava buzdolabı dağıtmıyor, hesap sahte 

Teyit bu ve benzeri oltalama yöntemlerine incelediği iddialarda sık sık rastlıyor. Bu iddia da oltalama yöntemiyle kişilerin bilgilerini ele geçirmek isteyenlerin ortaya attığı bir paylaşımdan ibaret.  

Oltalama yöntemiyle kötü niyetli kişiler veya kurumlar, resmi kişiler ya da kurumlarmış gibi davranarak kişilerin hassas ve kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. 

Öncelikle sayfanın güvenilir olmadığı basit birkaç ipucuyla anlaşılabiliyor. 7 Temmuz 2022’de açılan sayfada Carrefour ismi ve logosu kullanılsa da, hesabın kullanıcı adı @ToyotaHiluxClub21”. Temmuz 2022’de açılan sayfanın yönetici konumu ise Endonezya olarak görünüyor. Daha önce Honda adına açılan ve ücretsiz araba vereceğini belirterek oltalama tuzağı kuran hesabın yöneticisinin konumu da Endonezya'ydı.

Yani hesabın Carrefoursa resmi hesabıyla herhangi bir ilgisi yok. Hakkında kısmında da sayfanın araba ve satış sayfası olduğu bilgisi yer almış. 

carrefour toyota isaretleme

Kullanıcılar, istendiği gibi “Hazır” yorumunu yapsalar da bu yeterli değil. Bir de sayfada bulunan kaydol butonuna tıklamaları gerekiyor. Bu sayfada da e-posta adresi gibi bazı bilgilerin verilmesi isteniyor

carrefour dolandiricilik sayfasi

Kaydol butonuna tıklandığında karşılaşılan sayfa. 

Carrefour’un resmi Facebook sayfası “@carrefoursa” kullanıcı ismini kullanıyor ve resmi sayfada buzdolabı dağıtılacağını gösteren bir bilgi de yok. Resmi sayfada mavi tik yer alıyor ve hem ilgili internet sitelerine hem de telefon numaralarına bir yönlendirme olduğu görülebiliyor. 

Daha önce Beko’nun buzdolabı dağıttığı ve Honda’nın çekilişle araba verdiği iddiaları Teyit tarafından yanlışlandı.