Beyaz eşya markası Beko'nun Facebook’ta bedava buzdolabı dağıttığı iddiası

Beyaz eşya markası Beko'nun Facebook’ta bedava buzdolabı dağıttığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Beko ismiyle açılan Facebook sayfası oltalama yöntemiyle kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışıyor.

Teyit’in ulaştığı Beko Türkiye, Facebook sayfasının Beko’yla hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtti.

Sosyal medyada beyaz eşya markası Beko’nun Facebook hesabında yaptığı çekilişle 300 adet bedava buzdolabı vereceği iddia edildi. Paylaşımı yapan hesap Beko logosunu kullanıyor ve sayıların olduğu bir görsel kullanarak, bu görselde 555 dışında sayı bulan ilk 300 kişiye buzdolabı verileceğini vaat ediyor. 

Hesap aynı zamanda kullanıcılara bir link vererek bu linke tıklamalarını ve sayfada kendilerinden istenen bilgilerin doldurulmasını talep ediyor. 

beko bedava buzdolabi paylasimipng

Beko ismiyle açılan hesapta oltalama yöntemiyle kişisel bilgiler ele geçirilmek isteniyor 

Aslında bu durum sosyal medyada sıkça rastlanan siber dolandırıcılık yöntemi. İngilizcesi “phishing” olan oltalama yöntemiyle kötü niyetli kişiler veya kurumlar, resmi kişiler ya da kurumlarmış gibi davranarak kişilerin hassas ve kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. 

Paylaşımda kullanıcılara verilen linke tıkladığımızda “beko-plc.blogspot.com” isimli bir sayfaya yönlendiriyor ve bu sayfada kullanıcıdan cep telefonu pin kodunu girmesi isteniyor. 

beko oltalama sayfasipng

İlgili linke tıkladığımızda karşılaştığımız sayfa. 

Linke tıklayan herkes kazanan olduğunu söyleyen sayfayla karşılaşıyor. Yani aslında bir kazanan yok ve kullanıcıların buzdolabı kazanması söz konusu değil. 

Ayrıca hesap 28 Temmuz 2022’de hayran sayfası olarak oluşturulmuş ve hesabın belli bir marka veya ünlünün resmi profili olduğunu gösteren mavi tiki yok. Süreç içinde yaptıkları diğer paylaşımlarda da benzer oltalama yöntemlerini içeren linkler paylaşılmış. 

Teyit, konuyla ilgili paylaşımı yapan hesaba da ulaşmaya çalıştı, ancak henüz yanıt alamadı. Yine Teyit’in ulaştığı Beko Türkiye’nin resmi sosyal medya hesabından verilen cevapta, ilgili Facebook sayfasının Beko’yla hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtildi. 

Oltalama yöntemiyle yapılan siber dolandırıcılığa birçok mecrada rastlayabilirsiniz. Telefonunuza bankalardan gelen mesajlarda, sosyal medya hesaplarında karşınıza çıkabilecek linklerde bu yöntemler kullanılabiliyor.