Videonun Yunanistan'daki Zeus heykelini gösterdiği iddiası

Videonun Yunanistan'daki Zeus heykelini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video sanatçı Andreas Wallerstedt’ın bilgisayar ortamında ürettiği dijital tasarımı gösteriyor.

Wallerstedt'in döngüsel heykellerin yer aldığı birçok eseri var.

Yunanistan'daki en önemli Zeus heykeli ise Olimpos’da Zeus tapınağında yer alıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Yunanistan’daki bir Zeus heykelini gösterdiği iddia edildi. Prizma üzerinde hareket eden heykelin kaidesinde "fen, bilim, matematik" yazdığı öne sürülüyor. İddia binlerce etkileşim aldı.

videonunyunanistandakizeusheykelini gosterdigiiddiasi

Video dijital ortamda üretilmiş

Videodan aldığımız kesitlerle tersine görsel arama yaptığımızda videonun gerçek olmadığını, bilgisayar ortamında üretildiğini anlıyoruz. Video dijital sanatçı Andreas Wallerstedt’ın "Sliding Zeus XL" adlı eserini gösteriyor. Wallerstedt, heykellerle ilgili üç boyutlu döngüsel animasyonlar hazırlıyor.

Sanatçı Wallerstedt, videoyu sosyal medya hesaplarından da paylaşmış. Andreas’ın Instagram hesabında benzer eserlerini görmek mümkün.

sanatcinininstagramindanpaylastigivideo

sanatcininhesabindanpaylastigibaskavideoornegi

Ayrıca Wallerstedt hareket eden heykel çalışmalarının yer aldığı videoları 21 Haziran tarihinde Nifty Gateway adlı platformda NFT olarak satışa çıkarmış. NFT (Non-Fungible Token) benzersiz bir dijital varlığı ifade ediyor. Herhangi bir sanat eseri, video ve sosyal medya paylaşımı bu yöntemle satışa çıkarılabiliyor.

Yunanistan’daki en önemli Zeus heykeli, Olimpos’da Zeus tapınağında yer alan dev heykel idi. M.Ö 456’da inşa edilen Zeus heykeli tapınakta oturur biçimde betimlenmişti. Bu Zeus heykeli dünyanın yedi harikası arasında yer alıyordu. Putperestlik gerekçesiyle ziyareti yasaklanan heykelin, o dönem henüz kurulan İstanbul'a taşındığı 462 yılındaki büyük yangında yok olduğu sanılıyor.

Yunan mitolojisinde bilim, fen ve matematiği temsil eden tanrı Zeus değil Apollon idi.