‘Bilgi güçtür’ konulu heykelin Japonya’da olduğu iddiası

‘Bilgi güçtür’ konulu heykelin Japonya’da olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Heykel, Çin’in Heihe eyaletindeki Nehir Kenarı Parkı’nda bulunuyor.

Heykelin de yer aldığı gezi videolarından yakalanan ipuçlarıyla konum belirlenebiliyor.

Heykel, bilginin güç olduğu mesajını taşıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraftaki heykelin Japonya’daki eğitimin her zaman ağır bastığını anlatan bir heykeli gösterdiği iddia edildi. Heykelde tahterevallideki çocuğun kitaplarıyla birlikte kendinden iri birinden daha “ağır” olduğu anlatılıyor. Fotoğraf, uzun zamandır Japonya’dan olduğu iddiasıyla pek çok dilde sosyal medyada paylaşılmış

egitim agir basar heykeli japonyadan iddiasi

Japonya, okul çağındaki çocuklar arasında aritmetik ve okuryazarlık becerilerinde dünyanın önde gelen ülkelerinden. Eğitime verilen değer, heykelin bu ülkeden olduğunun varsayılmasına neden olmuş olabilir.

Heykel Çin’in Heilongjiang eyaletindeki bir parkta

Fotoğrafla ilgili tersine görsel arama sonuçlarında heykele ait görüntülerin olduğu bir  YouTube videosuna rastlanıyor. Videonun Rusça açıklamasında “Çin, Heihe, Bölüm 2” yazıyor. Videonun konum bilgisinde ise “Heihe Aihui” olduğu bilgisi var

heihe cin video konum bilgisi

Videodaki bilgilerde edindiğimiz ipuçlarıyla Google görsellerde bir arama yapabiliriz. Çince “Heihe heykeller” şeklindeki aramada iddiaya konu olan heykelin Çin’deki Heihe gezi rehberi bloglarında paylaşıldığı görülüyor. 

Heihe, Çin'in Heilongjiang eyaletinde bulunan bir kent. Amur Nehri'nin güney kıyısında kalan kent, Rusya'nın Blagoveşçensk kentinin de tam karşısında. Bu ve benzeri diğer heykeller de Heihe, Heilongjiang Nehir Kenarı Parkı’nda. Heykelin konumuna Baidu gibi harita uygulamalarından sokak görünümüyle ulaşılamıyor, ancak nehir kenarındaki kuşbakışıyla yeri tahmin etmek mümkün. Kent gezisinden paylaşılan videoda heykellerin olduğu parkın hemen karşı kıyısı görülüyor. 

amur nehri rusya tarafi son

Heilongjiang Nehir Kenarı Parkı’nın karşı kıyısını gösteren bir videodan parkın haritadaki konumu söylenebilir. 

rusya kiyisi amur nehri harita son

Heilongjiang Nehir Kenarı Parkı’nın karşı kıyısını gösteren harita görüntüsü. 

cin rusya harita heykel konumu son

Haritaya göre, heykellerin bulunduğu parkın kırmızı çizgili alan olabileceği anlaşılıyor. 

Heykel bilginin güç olduğu mesajını taşıyor 

Heykelin üzerinde belirgin şekilde Çince bir yazı var. Bu yazıyı “知識就是力量” Google translate kullanarak çevirdiğimizde “bilgi güçtür” yazdığını anlıyoruz. Heykelle ilgili bilgiye Quyang Hanbo isimli heykel üreticisi site üzerinden de ulaşılabiliyor. Burada ise heykelin adına “karakter heykeli” denmiş.