Fotoğrafın Bergama Zeus Tapınağı’nın Türkiye’de kalan parçasını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bergama Zeus Tapınağı’nın Türkiye’de kalan parçasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Ağzına bir musluk takılmış olan tarihi eser Berlin'de muhafaza edilen bir tapınağın Türkiye'de kalan bir parçasını göstermiyor.

Fotoğraflardan biri Berlin'de bulunan ve Bergama Zeus Sunağı olarak bilinen tapınağı gösteriyor.

Diğer fotoğraf ise İtalya'nın tarihi Pompeii bölgesinde Abbondanza sokağında bulunan bir çeşmeyi gösteriyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Berlin’de bulunan Bergama Zeus Tapınağı’nın Türkiye’de kalan parçasını gösterdiği iddia edildi. 12 Mayıs 2016 tarihinde bir Facebook kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenilirken bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.

paylasim bergama zeus cesme e1561920272532

Aynı fotoğraf Onedio isimli internet sitesinde hazırlanan bir listede de yer almıştı. Bir Twitter kullanıcısı ise aynı iddiayı 31 Ağustos 2018 tarihinde tarihi parçanın, Artemis Tapınağı’na ait olduğunu söyleyerek paylaştı. Paylaşım yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenilirken, bine yakın kişi tarafından retweetlendi.

tarihi eser çeşme paylasim

Ancak ağzına bir musluk takılmış olan tarihi eserin, Berlin’de muhafaza edilen bir tapınağın Türkiye’de kalan bir parçası olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Soldaki fotoğraf Berlin’de bulunan ve Bergama Zeus Sunağı olarak bilinen tapınağı gösterirken sağdaki fotoğraf, İtalya’nın tarihi Pompeii bölgesinde Abbondanza sokağında bulunan bir çeşmeyi gösteriyor. 

Tarihi çeşme Türkiye’de değil İtalya’da 

İddia konusu görselde sağda yer alan ağzına bir musluk takılmış tarihi eseri gösteren fotoğraf, Google’ın tersine görsel arama özelliği kullanılarak aratıldığında, çeşmenin başka fotoğraflarına da ulaşılabiliyor. Bir Flickr kullanıcısının 2015 senesinde Pompei’ye yaptığı bir gezi sırasında çektiği fotoğraflar arasında çeşmeyi görmek mümkün. Alamy isimli stok fotoğraf sitesinde de çeşmenin başka bir fotoğrafına ulaşmak mümkün. 2012 yılında çekilen fotoğrafa ait bilgiler bölümünde, çeşmenin Pompeii’nin Abbondanza sokağında yer aldığı da belirtilmiş.

alamy pompeii cesme 638x1024

Pompeii’deki buna benzer başka çeşmelerin görsellerine de ulaşılabiliyor.

cat fountain pompeii 683x1024

Bu fotoğraflarda görünmeyen fakat iddia konusu görselde yer alan musluk ise çeşmeye 2015 yılının Eylül ayında takılmış. İtalya merkezli The Local gazetesinde yer alan habere göre, sosyal medyadan başlayarak büyüyen tepkiler üzerine yetkililer söz konusu musluğu pirinçten yapılmış başka bir muslukla değiştirmiş.

plastik pirinc musluk pompeii

Soldaki fotoğraf Bergama Zeus Sunağı’nı gösteriyor

Bergama Zeus Sunağı’na ait görseller Google’da aratıldığına soldaki fotoğrafa benzer görsellere ulaşmak mümkün. Sunak, Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde bulunuyor. Müzenin internet sitesinde “Pergamon Altar” olarak geçen ifadenin anlamı ise “Bergama Sunağı”.

pergamon museum

Tapınakla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Khan Akademi’nin YouTube videosundan ulaşılabiliyor.

Sonuç olarak, sağdaki fotoğrafın Berlin’de bulunan Bergama Zeus Tapınağı’nın Türkiye’de kalan parçasını gösterdiği iddiası doğru değil. Görseldeki tarihi çeşme İtalya’nın Pompeii bölgesinde bulunuyor.