Videonun salgın izni biten mahkumun ardından feryat eden bebeği gösterdiği iddiası

Videonun salgın izni biten mahkumun ardından feryat eden bebeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 29 Ekim resmi tatil olduğu için cezaevine annesinin yanına alınmayan Miraz bebeği gösteriyor.

Videonun kaydedildiği 29 Ekim 2019’da Covid-19 salgını yoktu.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Adalet Bakanlığı’nın Covid-19 nedeniyle bazı hükümlü ve tutuklular hakkında verdiği izin kararı 30 Kasım 2021’de son buluyor. Sosyal medyada tepkilere neden olan karar ardından çeşitli gönderilerde videonun Covid-19 nedeniyle izinli olan mahkumun tekrar cezaevine gideceğini öğrenen bir çocuğun feryadını gösterdiği iddia edildi.

fotograf mahkumun ardindan feryat eden bebegi gosterdigi iddiasi

Video resmi tatil gerekçesiyle cezaevine alınmayan bebeği gösteriyor

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda videonun eski tarihli olduğunu ve resmi tatil gerekçesiyle cezaevine alınmayan bebeği gösterdiğini buluyoruz.

Duvar, Sözcü, Artı Gerçek gibi birçok haber sitesi iddialara konu olan videoyla beraber olayı aktarmış. Annesi Gülistan Diken Akbaba'yla birlikte Gebze Kadın Cezaevi'nde tutulan bebek, hafta sonunu babası Cengiz Zaza Akbaba ile dışarıda geçirmiş. Cengiz Zaza Akbaba Miraz bebeği yeniden annesinin yanına bırakmak üzere oğluyla birlikte cezaevine gitmiş fakat cezaevi görevlileri, 29 Ekim resmi tatil olduğu için bebeği alamayacaklarını söylemiş. 

Miraz bebeğin cezaevine geri alınmaması sosyal medyada tepkilere neden olunca, Adalet Bakanlığı devreye girmiş ve akşam saatlerinde Miraz bebek annesinin yanına dönebilmiş.

Cumhuriyet’in haberine göre Gülistan Diken Akbaba, 2012 yılında örgüt üyeliği suçundan altı yıl üç ay hapis cezasına mahkum edildi. Yargıtay cezayı onarınca Akbaba, o dönemde yedi aylık olan Miraz bebekle beraber Bakırköy Cezaevi’ne girdi. Daha sonra Gebze Cezaevi’ne sevk edildi.

İddia videosunun 14. saniyesinde Gebze Kadın Cezaevi tabelası gözüküyor.

fotograf gebze kadin kapali cezaevi

Video koronavirüsten önce kaydedilmiş 

Video 29 Ekim 2019’da kaydedilmiş. Sağlık Bakanı’nın Türkiye’de ilk resmi Covid-19 vakasının 11 Mart 2020’de açıkladığı göz önünde bulundurulduğunda videonun Covid-19 nedeniyle izinli olan mahkumun tekrar cezaevine gideceğini göstermesi mümkün değil.

5275 sayılı kanunun geçici dokuzuncu maddesi kapsamında Covid-19 nedeniyle bazı hükümlü ve tutuklular 14 Nisan 2020’de izne gönderildi. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, dokuz kez uzatılan Covid-19 izin süresinin 30 Kasım 2021’de sona ereceğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) 2020 Yılı Hapishaneler Raporu’na göre salgın döneminde hapishanelerde toplam 17 tutuklu Covid-19’a bağlı gerekçelerle hayatını kaybetti. İHD'nin raporunda Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle, hasta tutuklu ve hükümlülerin düzenli kontrol ve tedavilerinin salgın döneminde ciddi aksamalara uğradığı bilgisi yer alıyor. TTB, hapishane nüfusuna yönelik olarak cezaevi hijyeninin iyileştirilmesi, testler sayesinde yaygın taramanın yapılması, girişte triaj uygulanması ve hapishanedeki herkese yönelik olarak kişisel koruma önlemlerinin eksiksiz alınmasını öneriyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz’ın 14 Kasım 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısında verdiği bilgilere göre, 2018 yılı itibariyle cezaevlerinde 743 çocuk annesiyle beraber kalıyor. Adalet Bakanlığı bir süredir cezaevinde anneleriyle birlikte kalan güncel çocuk sayısını açıklamıyor.