Fotoğrafın yoğun bakımda yatan tutuklu Covid-19 hastasını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın yoğun bakımda yatan tutuklu Covid-19 hastasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, 2010’da Kaliforniya’da bir tıp merkezinde çekilmiş.

Adalet Bakanlığı 13 Nisan 2020’de yaptığı açıklamada beş açık hapishanede toplam 17 tutuklunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını, açıkladı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerdeki bir fotoğrafın, yoğun bakımda yatan tutuklu Covid-19 hastasını gösterdiği iddia edildi. 15 Mayıs 2020’de paylaşılan gönderi, yaklaşık 640 kez retweet edildi.

yogun bakimda yatan covid hastasi iddiasi

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2010’da Kaliforniya’da bir tıp merkezinde çekilmiş.

Fotoğraf eski tarihli 

İddiada yer alan fotoğraf tersine görsel arama yöntemi ile aratıldığında, daha önceden çeşitli internet sitelerinde kullanıldığını görüyoruz. Bu sitelerde fotoğrafın The Associated Press’ten Noah Berger tarafından çekildiği bilgisi yer alıyor. The Associated Press’in arşivini taradığımızda ise, fotoğrafın 18 Mayıs 2010’da Noah Berger tarafından çekildiğini görüyoruz. Fotoğraf, Kaliforniya’da bir tıp merkezinde mahkumun hastane yatağına zincirlenmiş durumdayken kaydedilmiş. 

state prisonscalifornia prisons

Aynı anın farklı açılardan çekilmiş görüntüleri de mevcut.

kaliforniya hastahane fotoğrafı

Fotoğraf ABD'den 

Fotoğrafa yakınlaşarak baktığımızda çarşafta “Angelica” yazdığını görüyoruz. Angelica, Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren bir sağlık tekstili markası. Markanın sitesinde yer alan “Angelica” fontu ile fotoğraftaki font uyuştuğu için, fotoğrafın Türkiye’de çekilmediğini anlamak mümkün.

california zoomangelica carsaf

Türkiye’de tutuklu bulunan Covid-19 hastaları

Adalet Bakanlığı 13 Nisan 2020’de yaptığı açıklamada beş açık hapishanede toplam 17 tutuklunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını, üç tutuklunun hayatını kaybettiğini, bir tutuklunun yoğun bakımda olduğunu ve kalan 13 tutuklunun tedavilerinin devam ettiğini açıkladı. Ayrıca bakanlık, 15 Mayıs 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle ceza infaz kurumlarına ilişkin alınan tedbirlerin süresini 30 Mayıs'a kadar uzattı. Tedbirler kapsamında avukat ziyareti dahil bütün görüşler, özel izin hakları, hastalık ve güvenlik durumları dışında bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller, hükümlülerin kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi iş yurdu faaliyetleri 30 Mayıs'a kadar durduruldu. 

Çağdaş Hukukçular Derneği, maske ve eldiven dağıtımının ülke genelinde hiçbir hapishanede düzenli olarak sağlanmadığını, hijyen koşullarının yeterli olmadığını belirterek tedbirlerin artırılması gerektiğini belirtiyor.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Fotoğraf, 2010’da Kaliforniya’da bir tıp merkezinde mahkumun hastane yatağına zincirlenmiş durumdayken kaydedilmiş. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.