Fotoğrafın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'u gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'u gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftakiler AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan ile Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Dr. Samia Raheel Qazi.

Fotoğrafın 10 Temmuz’da Ravza Kavakçı Kan tarafından Twitter’da paylaşıldığını görmek mümkün.

Qazi’nin Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarda da aynı kıyafeti giyerken çekilmiş fotoğraflarına rastlanabiliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak atanan Zehra Zümrüt Selçuk’u gösterdiği iddia edildi. Bakan Selçuk’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta bakanın kefen benzeri bir kıyafet giydiği de belirtildi.

Cumhuriyet Çocukları isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel 2 bin 300 paylaşım ve bin 600 beğeni aldı.

kefen calısma bakanı

Fotoğraf, gazeteci Merdan Yanardağ tarafından Türkiye'nin Kuala Lumpur elçiliğinden olduğu iddiasıyla Twitter'da yeniden paylaşıldı. 23 Temmuz 2019'da paylaşılan görsel yaklaşık bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Fotoğraftaki kişi Zehra Zümrüt Selçuk değil

Ancak fotoğrafın, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğrafta bakan Selçuk bulunmuyor. Fotoğraftaki kişiler ise AK Parti İstanbul Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan ve Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Dr. Samia Raheel Qazi.

Fotoğrafın 10 Temmuz’da Ravza Kavakçı Kan tarafından Twitter’da paylaşıldığını görmek mümkün. Kan, paylaştığı fotoğraftaki kişinin Dr. Samia Raheel Qazi olduğunu söylüyor ve kendisini de yazının sonunda etiketliyor.

ravza kavakcı

Pakistan eski milletvekili ve Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Dr. Samia Raheel Qazi’nin Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarda da aynı kıyafeti giyerken çekilmiş fotoğraflarına rastlanabiliyor. Qazi’nin ise 9 Temmuz 2018’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmak için Türkiye’ye geldiği de anlaşılabiliyor.

pakistan

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk, aynı zamanda eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da kızı olarak dikkati çekiyor.

zehra zumrut selcuk

Güncelleme: 23/07/2019

Merdan Yanardağ'ın son paylaşımı eklendi.