Ekrem İmamoğlu 'PKK ve FETÖ'ye çağrı yapıyorum Türkiye'yi beraber yönetelim' dedi mi?

Ekrem İmamoğlu 'PKK ve FETÖ'ye çağrı yapıyorum Türkiye'yi beraber yönetelim' dedi mi?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İmamoğlu, “Gelin Türkiye’yi beraber yönetelim” şeklindeki ifadeyi sorulan soru üzerine AK Parti ve Erdoğan için ifade ediyor

Ekrem İmamoğlu konuşmanın devamında terör örgütlerinin karşısında olduğunu da belirtiyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, HaberTürk kanalında terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya çağrıda bulunarak “Gelin Türkiye’yi beraber yönetelim” dediği iddia edildi.

imamoglu istanbul yonetmek 1

Derin İstihbarat isimli sayfa tarafından 28 Mayıs 2019’da Facebook’a yüklenen gönderi yaklaşık 2 bin kişi tarafından paylaşıldı. Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı programın görüntüleri kullanılarak Twitter’da yapılan bir paylaşım ise 6 bin kişi tarafından beğenildi. Bunlara ek olarak Takvim ve A Haber gibi internet siteleri de yaptıkları haberlerde Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya çağrıda bulunduğunu belirtti.

Ancak, Ekrem İmamoğlu’nun HaberTürk’te katıldığı bir programda “PKK ve FETÖ’ye çağrı yapıyorum gelin Türkiye’yi beraber yönetelim” dediği iddiası doğru değil. İmamoğlu, “Gelin Türkiye’yi beraber yönetelim” şeklindeki ifadeyi sorulan soru üzerine AK Parti ve Erdoğan için ifade ediyor. Kendisi konuşmanın devamında ise terör örgütlerinin karşında olduğunu da belirtiyor.

Ekrem İmamoğlu FETÖ ve PKK’ya çağrıda bulunmuyor

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 27 Mayıs 2019’da HaberTürk kanalında yayınlanan Türkiye’nin Nabzı isimli programa katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Video paylaşım sitesi YouTube’a HaberTürk tarafından yüklenen görüntülerde programın tamamı görülebiliyor.

Program izlendiğinde gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un aşağıdaki ifadeleri kullanarak İmamoğlu’na soru sorduğu anlaşılıyor. Gazeteci Ersoy’un görüntülerin 50. dakika 37. saniyesinde İmamoğlu’na sorduğu soru ise şöyle:

“Soruyu şimdi soracağım. Bir beka tartışmasıyla gittik biz meseleye. İstanbul Türkiye’nin göz bebeği ve çok önemli. Uluslararası basında çok konuşuldu, çokça yazıldı, çizildi. Aslında beraberinde de bunlar geldi. Burada FETÖ, PKK, S400’ler Türkiye’ye gelecek çok sıcak bir yaz geçireceğiz kuvvetle muhtemel. Siz bir belediye başkanlık seçimlerinde adaysınız ama sonuçta politik bir kimliğiniz de var. Az önce söyledikleriniz üzerinden aslında Cumhurbaşkanının İstanbul üzerinden bu seçimleri bu kadar önemsemesi de tüm bunlarla ilintili bir şey mi? PKK’ya, FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye üzerinde İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı konuştuğu meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu?”

Gazeteci Ersoy’un bu sorusu üzerine İmamoğlu’nun “Ne olabilir ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim” dediği fark ediliyor. İmamoğlu, sözlerine devam ederek Cumhurbaşkanı ve 24 Haziran’da İstanbul’da görev alan AK Partili yetkililere sesleniyor. İmamoğlu daha sonra diğer soruya geçerek “terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız” sözlerini sarf ediyor. İmamoğlu’nun cevabının tamamı ise aşağıdaki gibi:

Ne olabilir ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim ya. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın 25 Haziran’da yetki alan AK Partili yetkililer. Nasıl ki Türkiye’nin birçok büyükşehrini CHP kazandıysa İstanbul’u da kazandı. Ne bekası? Kim daha vatansever? 82 milyon vatanseveri var bu ülkenin. 16 milyon vatanseveri var bu ülkenin. Bakınız, terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız. Ama işin altında başka kuyular kazıp, uydurma bahaneler üretip yok FETÖ’cü METÖ’cü başka bahaneler… valla onlara ne diyorum biliyor musun, gidin aynaya bakın! Gidin aynaya bakın suçladığınız iftiranızla karşı karşıya gelirsiniz. Ben o değilim. Hiç kusura bakmasınlar. Ne bekası? Bu ülkenin bekasını bana göre benden çok düşünen olmaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesini CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin evladı 48 yaşını bitirmiş bir adam yönetecek. Nasıl ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu gibi. İstanbul’da kol kola bu ülkeye hizmet etsek, biz bu şehrin sorunlarını çözsek, omuz omuza olsak! Yani şu mu bekayı çözecek, her yeri aynı siyasi parti yönetecek ülkenin yarısı terörist mi? Nerden çıkıyor bunlar yapmayın. Bunlar boş işler. Millet bu boş söylemlerin farkında.”

HaberTürk kanalında yayınlanan programda İmamoğlu’na bahsi geçen soruyu yönelten gazeteci Mehmet Akif Ersoy, 28 Mayıs 2019’da yazdığı köşe yazısında konuya değindi. Ersoy, yazısında İmamoğlu’nun çağrısının “Cumhurbaşkanı ve AK Partili yöneticilere” olduğunu ifade etti.

Görüntülerin gündem olmasından sonra Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından açıklama yaparak verdiği cevabı içeren görüntülerin tamamını da paylaştı.

ekrem imamoglu 3

Yani internet ve sosyal medyada yer alan söz konusu paylaşımların İmamoğlu’nun sözlerini tamamlamadan kesildiği anlaşılabiliyor. Ekrem İmamoğlu’nun HaberTürk’teki programda FETÖ ve PKK’ya çağrıda bulunduğu ve “Gelin Türkiye’yi beraber yönetelim” dediği iddiasını 7 yanlış bilgi türünden “bağlamdan koparma” olarak nitelemek mümkün.