Almanya'da çöp kutuları üzerindeki yazılarla yalnız Türklerin uyarıldığı iddiası

Almanya'da çöp kutuları üzerindeki yazılarla yalnız Türklerin uyarıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Posterlerde farklı dillerden isimlerin yer aldığını görmek mümkün.

Site üzerinden posterler için isim önerisinde de bulunulabiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Duisburg kentindeki çöp kutularının üstünde “Çöpünü buraya at Mehmet” gibi ifadeler kullanıldığı ve bu ifadelerde sadece Türk isimlerinin yer aldığı iddia edildi.

duisburg cop kutusu

Sosyal medyada birçok kullanıcı bu uygulamanın ırkçı olduğunu belirterek tepki gösterdi. Ancak çöp kutularında sadece Türkçe isimler yazılarak Türklerin uyarıldığı iddiası doğru değil.

Almanya’nın Duisburg kentinde Wirtschaftsbetriebe Duisburg şirketi işbirliğiyle Duisburg Belediyesi tarafından başlatılan bu kampanyada daha temiz bir çevreye dikkat çekmek için hazırlanan posterler çöp kutularının üzerine yapıştırıldı. Aynı zamanda bu posterlerde farklı dillerden isimlerin yer aldığını da görmek mümkün. Site üzerinden posterler için isim önerisinde de bulunulabiliyor. Sitede yer alan bazı posterlerde yer alan yazılar şöyle;

  • Sauber, Steffi! (Temiz tut, Steffi!)
  • Geht doch, Gülcan! (Hadi, Gülcan!)
  • Komma hier, Kevin! (Buraya gel, Kevin!)
  • Mach et, Mehmet! (Buraya at, Mehmet!)
  • Alles klar, Andi! (Her şey tertemiz, Andi!)
  • Respekt, Robert! (Saygılı ol, Robert!)

WELT’de yer alan habere göre şirket yetkilisi Silke Kershken bu tarz bir tartışmanın çıkmasını beklemediklerini bu durumun onları şaşırttığını belirtti. Silke Kershken’in açıklama yaptığı video ise buradan izlenebilir.

Duisburg kentine bağlı Meiderich/Beeck semtinde belediye meclis üyeliği yapan Melih Keser Facebook hesabı üzerinden konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Teyit'in ulaştığı Melih Keser, açıklamasında çöp kutularındaki isimlerin kasıtlı bir davranış olmadığını belirterek çöp kutuları üzerine yapıştırılan posterlerde aynı zamanda diğer ülkelerden isimlerin de yer aldığını belirtti.

Instagram’da da farklı kullanıcıların Türkçe olmayan isimlerin bulunduğu çöp kutuları fotoğraflarını paylaştığını görmek mümkün.

almanya duisburg cop kutusu

instagram duisburg cop kutusu

duisburg cop kutusu 2 686x1024duisburg cop kutusu robert