Cemal Kaşıkçı Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda Apple Watch ile kayıt almış olabilir mi?

Sabah gazetesi Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili olarak 13 Ekim 2018 tarihinde bir haber yayımladı. Bu haberde, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü anların ses kayıtlarının bulunduğu, nişanlısına bıraktığı iPhone telefonuyla kolundaki Apple Watch akıllı saatin eşleştirildiği iddia edildi. İnfaz edildiği sıradaki konuşmaların akıllı saate kaydedilerek iPhone ve Apple’ın bulut sistemine yüklendiği, Suudi istihbaratçıların ise Kaşıkçı’nın kolundaki saati fark ederek bazı dosyaları silmeye çalıştığı MİT ve Emniyet’in ise bu ses kayıtlarını iCloud üzerinden ortaya çıkararak cinayeti tespit ettiği belirtildi. Bu haber “İşte Sır Perdesini Aralayan Delil” şeklinde bir başlıkla yayınlandı.


16/10/2018 15:31 7 dk okuma

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sabah gazetesi Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili olarak 13 Ekim 2018 tarihinde bir haber yayımladı. Bu haberde, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü anların ses kayıtlarının bulunduğu, nişanlısına bıraktığı iPhone telefonuyla kolundaki Apple Watch akıllı saatin eşleştirildiği iddia edildi. İnfaz edildiği sıradaki konuşmaların akıllı saate kaydedilerek iPhone ve Apple’ın bulut sistemine yüklendiği, Suudi istihbaratçıların ise Kaşıkçı’nın kolundaki saati fark ederek bazı dosyaları silmeye çalıştığı MİT ve Emniyet’in ise bu ses kayıtlarını iCloud üzerinden ortaya çıkararak cinayeti tespit ettiği belirtildi. Bu haber “İşte Sır Perdesini Aralayan Delil” şeklinde bir başlıkla yayınlandı.

sabah gazetesi kasikci apple watch iddiasi

Daily Sabah muhabiri Ragıp Soylu da bu haberin detaylarını Twitter hesabından paylaşmıştı.

ragip soylu tweet kasikci

Kaşıkçı’nın kolunda bulunan Apple akıllı saat gazetecilerin ve araştırmacıların dikkatini çekmişti. Bu sayede Kaşıkçı’nın ne zaman nabzının attığı ve durduğu yönündeki veriler de elde edilebilecekti.

Fakat Sabah’ın dile getirdiği bu ihtimaller ile Türk yetkililerin ellerinde bulunduğunu söyledikleri ses kayıtlarına bu şekilde ulaştıkları iddiası, pek çok yabancı basın kuruluşu tarafından gerçekçi bulunmadı.

kasikci apple watch

cemal kasikci apple watc 2 1024x768

Nişanlısı Hatice Cengiz’in Twitter hesabındaki  bir fotoğrafta Kaşıkçı’nın kolundaki Apple Watch görülüyor.

Sabah gazetesinin iddialarını inandırıcı bulmasa da gerçekleşmesini mümkün kılabilecek üç yol olduğunu belirten CNN muhabiri Becky Anderson, bunlardan ilkinin Bluetooth bağlantısının kapsama alanı içerisinde bulunuyor olması gerektiğiydi. Ancak Anderson, bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını çünkü telefon ve Kaşıkçı’nın kolundaki saat arasında bağlantı kurulabilmesi için mesafenin çok uzak olduğunu vurguladı.

Anderson, Sabah’ın iddiasının gerçek olabilmesi için Kaşıkçı’nın üzerinde başka bir iPhone bulunması gerektiğini de ikinci bir ihtimal olarak ifade etti. Bu durumda da Kaşıkçı’nın Konsoloslukta telefonunu kablosuz internete bağlamış olması gerekiyor. Ancak Anderson’a göre, Kaşıkçı’nın siyasi pozisyonu ve Suudi yetkililerle ilişkisi göz önüne alındığında siber güvenlik açısından Konsolosluğun internetini kullanması çok akla yatar bir ihtimal olarak görünmüyor.

Kaşıkçı’nın Bluetooth’la telefonuna bağlantı kurarak konuşmaları kayıt altına almış olma ihtimali üzerine düşünen BBC teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones da Bluetooth’un çok sınırlı bir erişim mesafesine sahip olduğunu belirtiyor. Kendi evinde yaptığı denemede dahi bağlantının çok kısa bir mesafede koptuğunu belirten Jones, Kaşıkçı’nın kolundaki saatin İstanbul’daki Konsolosluk binasındaki duvarları ve mesafeyi aşarak telefonla bağlantı kurulabilmiş olmasını mümkün görmüyor.

Ancak teyit.org’un 100 metrekarelik bir meskende Jones’la benzer şekilde yaptığı Bluetooth’un bağlantı gücüne ilişkin denemesinde, Apple Watch ile telefon arasındaki bağlantının kopmadığı görüldü. Bunun elbette evlerin mimari özelliklerine göre değişkenlik gösterdiği belirtilebilir.

Apple Watch Bluetooth’u Konsolosluk dışındaki bir telefona bağlanabilir mi?

Google Sokak Görüntüleri’nden İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun girişine ve çevresindeki sokaklara bakılarak, sokakla binanın içerisindeki mesafenin ne kadar olabileceğine ilişkin bir çıkarım yapılabilir. Nişanlısı Hatice Cengiz’in elinde Kaşıkçı’nın telefonunun bulunduğu düşünüldüğünde, Kaşıkçı’nın kolundaki Apple Watch’la bağlantı kurabileceği bir mesafe olup olmadığına bakalım.

suudi konsoloslugu google maps 1024x534

Konsolosluğun girişinin olduğu Akasyalı Sokak’tan, Kaşıkçı’nın içerisinde bulunduğunu düşündüğümüz bina arasındaki mesafeyi ölçtüğümüzde minimum 14 metrelik bir uzaklık bulunuyor diyebiliriz.

14m suudi konsoloslugu mesafe

Kaşıkçı’nın nişanlısı, Akağaç Sokak’ta beklediğini düşündüğümüzde bu sokaktan binanın içerisindeki bir noktaya olan kuş bakışı uzaklığı 25-27 metre arasında olacaktır.

25m suudi konsoloslukTeknoloji haberleri yapan internet sitelerinde de Apple Watch ve telefon arasındaki mesafenin 30-50 feet yani 10-15 metre arasında olabileceği belirtiliyor. Bu mesafenin en uzak mesafeler olabileceği düşünüldüğünde kuş bakışı mesafenin en az 14 metre olduğu yol ve binadaki cihazların birbirleriyle bağlantı kurabilmesi ihtimali oldukça düşük görünüyor. Binanın dış ve iç duvarlarını da hesaba kattığımızda iki aletin bağlanmış olması bir hayli zor.

Google Earth üzerinden konsolosluk binasını merkez alarak 15 metrelik dairesel bir alan işaretlendiğinde de kapsama alanının yola kadar ulaşamayacağı görülüyor. Konsolosluk binasından, dışarıda bekleyen birinin cihazın bağlanabilmesi için yeteri kadar yakında durabilmesi mümkün değil.

suudi arabistan mesafe

WiFi’ye bağlanmış olabilir mi?

Apple Watch’lar kablosuz olarak da internete bağlanabilir ancak bunun için öncelikle telefonun WiFi’ye bağlanmış olması gerekiyor. Kaşıkçı’nın telefonu yanında olmadığından ve üzerinde bulunan başka bir telefonun da Suudi Arabistan Konsolosluğu güvenlikleri tarafından kolayca fark edileceği düşünüldüğünde Apple Watch’un kablosuz internete bağlanmış olmasının başka bir yolu olabilir mi?

Kaşıkçı’nın telefonunu elinde tutan nişanlısı çevrede bulunan başka binalardaki kablosuz internetlere ulaşmışsa bir ihtimal olarak Kaşıkçı’nın akıllı saati de internete bağlanmış olabilir. Ancak bunun da çevredeki binalar göz önüne alındığında pek mümkün olmadığı görülüyor. Konsolosluğa en yakın bina, hemen bitişiğindeki Aksan Hukuk Bürosu. Birbirine bu uzaklıktaki iki binadan WiFi çekebilme ihtimali bulunsa da nişanlısı Cengiz ve Kaşıkçı’nın Hukuk Bürosu’ndaki şifreyi biliyor olmaları mümkün görünmüyor denebilir.

konsolosluk aksan hukuk burosuSolda Suudi Arabistan Konsolosluğu, sağda Aksan Hukuk Bürosu

Apple Watch 3 ile hücresel bağlantı Türkiye’de sağlanmıyor

WiFi ve Bluetooth seçenekleri dışında Kaşıkçı’nın iPhone telefonu ve Apple Watch akıllı saati arasında bağlantı kurmasını sağlayabilecek başka bir yöntem yok. Apple Watch 3. seri akıllı saatler hücresel bağlantı sağlayabiliyor olsalar da bu özellik Türkiye’de çalışmıyor. Apple’ın kendi internet sitesinde de hücresel bağlantı sağlanabilecek ülkeler ve hatlar belirtiliyor.

Apple Watch Seri 3’ün (GPS+Hücresel) üç farklı bölgesel versiyonu bulunuyor ve şu an Türkiye’de kullanımı destekleyen bir uygulayıcısı bulunmadığı Apple’a yöneltilen soruda ifade ediliyor.

Mashable da altı maddeyle neden Apple Watch hikayesinin tutarlı olamayacağını açıkladı ve cihazın telefonla bağlantı kurabilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Üçüncü parti uygulamalarla ses kaydetmek mümkün

Apple Store’dan basitçe indirilebilen uygulamalar sayesinde Apple Watch ve iPhone arasında bağlantı kurulabildiği sürece ses kaydı yapılabiliyor. iPhone’a indirilecek bir uygulamanın Apple Watch’ta açılmasının ardından başlatılan ses kaydı iPhone’a otomatik olarak yükleniyor.

teyit.org Apple Store’dan indirdiği uygulamayla bu özelliğin de kolaylıkla herkes tarafından kullanılabileceğini görmüş oldu.

Apple Watch parmak iziyle açılıyor mu?

Sabah gazetesi haberinde, ayrıca Suudi infaz timindeki istihbaratçıların önce şifre denemeleri yaparak Apple Watch’u açmaya çalıştığını, ardından Kaşıkçı’nın parmak izini kullanarak saate giriş yapıp dosyaları silmeye çalıştığı belirtildi. Nişanlısında bulunan telefonda ise bazı ses dosyalarının kaldığı ifade edildi.

Ancak farklı medya kuruluşlarındaki uzmanların açıklamalarına ve Apple’ın internet sitesine bakıldığında cihazın parmak iziyle açılmadığı anlaşılabiliyor.

Mashable ayrıca eğer Türkiye’deki yetkililer Kaşıkçı’nın ses kayıtlarının yedeklerine ulaşmayı başardı ise bunun için telefonun şifresinin bilinmesi gerektiğine de vurgu yapıyor. Böyle bir gelişmeye dair de Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in bir açıklaması bulunmuyor.

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi de Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin hazırladıkları animasyon videoda, Suudi gazetecinin kolunda bulunan Apple Watch’tan ve Sabah gazetesinin yaşananları kayıt altına alan delillerin bulunduğunu açıkladığından bahsetti.

Ne olmuştu?

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmek için gerekli olan belgeleri almak üzere, 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girdi. O tarihten itibaren kendisinden haber alınamadı. Türk yetkililer, isimlerinin yayımlanmaması şartı ile yabancı medya kuruluşlarına verdikleri demeçlerde Kaşıkçı’nın konsolosluk içerisinde öldürüldüğünü iddia etti. Bu iddiayı reddeden Suudi yetkililer, Kaşıkçı’nın kısa bir süre sonra konsolosluk binasından çıkış yaptığını söyleseler de çağrılara rağmen bu iddiayı kanıtlamadı. Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin sağlıklı bir bilgi hala ortaya çıkmış değil. TRT World’de yayınlanan görüntülere göre Kaşıkçı, konsolosluğa 2 Ekim günü saat 13:14’te girmiş, nişanlısı Hatice Cengiz ise kendisini dışarda beklemişti. Cengiz, Kaşıkçı’yı gören son kişiydi.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Cengiz, 17:33’te konsolosluk binası önündeyken güvenlik kameralarına yansıdı.

Washington Post’ta yer alan habere göre Cengiz, 16.00 sularında Kaşıkçı’dan haber alamayınca endişelenmiş ve yetkililere durumu haber vermişti. 10 Ekim’de başka güvenlik görüntüleri de yayınlandı ve bu görüntülerdeki 15 kişilik bir ekibin 2 Ekim’de Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye geldiği ve bu ekibin Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması olayıyla ilişkili olabilecekleri belirtildi. Ayrıca konsolosluk önüne gelen Vito ve Mercedes araçların Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasında rolleri olabileceği düşünülüyor.

hatice cengiz konsolosluk onu