Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HÜDA PAR’ın seçime kendi logosuyla girdiğini iddia etti.
Çarpıtma Çarpıtma
Detaylar
HÜDA PAR’ın seçime kendi logosuyla girdiği iddiası

HÜDA PAR’ın seçime kendi logosuyla girdiği iddiası

Bulgular

2023 seçimlerine HÜDA PAR, AK Parti’nin milletvekili listelerinden katılıyor.

İstanbul, Gaziantep, Batman ve Mersin illerinden AK Parti listelerinden girecek dört HÜDA PAR milletvekili adayı bulunuyor.

Seçimlerde kullanılacak milletvekili oy pusulalarında HÜDA PAR’ın logosu bulunmuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya gelerek onların gündemle ilgili sorularını yanıtladı. 11 Mayıs 2023'te yayınlanan program sırasında bir genç Erdoğan’a, AK Parti’nin HÜDA PAR ile olan işbirliğine yönelik bir soru yöneltti:

"HÜDA PAR, geçmişinde bir terör örgütüyle anılıyor. HDP ve PKK bağını dile getirdiğiniz için Millet İttifakı'nı eleştiriyorsunuz. AK Parti ve HÜDA PAR işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?"

Erdoğan, bu soruya yanıt verirken, HÜDA PAR için "HÜDA PAR’ın geçmişte bu terör örgütü ile anılması olayı tamamen HDP'nin kendisine bir çıkış yolu aramasından kaynaklanıyor. HÜDA PAR’ın bir defa bu geçmişteki terör örgütü ile ilgisi alakası yok, kaldı ki böyle bir durum söz konusu olsa olsa bizim de beraber yürümemiz söz konusu olmazdı." açıklamasını yaptıktan sonra, HÜDA PAR’ın seçime kendi logosuyla girdiğini iddia etti:

“HÜDA PAR’ın böyle bir durumu söz konusu değil ve kesinlikle bir siyasallaşmanın gayreti içerisinde olan bir siyasi partidir. Şu anda da zaten bu seçimlere biliyorsunuz tamamiyle onlar kendi logolarıyla girmek suretiyle bir adım atmışlardır. O da parlamentoya bir girme imkânını yakalamak ve parlamentoda da artık düşüncelerini sesini daha ideal bir şekilde çıkarmaktır. HÜDA PAR’ın durumu bu. Bu söylemleri, onlara yapılan yakıştırmaları şahsen bizim kabul etmemiz mümkün değil.”

HÜDA PAR kendi logosuyla seçime girmiyor

YSK Başkanı Ahmet Yener, 11 Mart 2023 tarihinde yaptığı basın açıklamasında 28. Dönem Milletvekili seçimlerine katılmaya hak kazanmış otuz altı siyasi parti olduğunu duyurmuştu. Bu otuz altı partinin içerisinde yer alanlardan biri de Hür Dava Partisi, yani HÜDA PAR’dı

Fakat bu listenin açıklanmasından kısa bir süre sonra, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 24 Mart 2023 tarihinde yaptığı basın açıklamasında ise seçime AK Parti listelerinden gireceklerini açıklamıştı:

“Bu seçimlerde bizler için birinci öncelikli hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir dönem daha Türkiye'yi idare etmesi. İkinci sırada gelen önceliğimizde şu oldu: Eğer Sayın Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp olarak beş yıl daha memleketi idare edecekse ama mecliste çoğunluk muhalefetin eline geçecekse bizi zor ve kritik bir süreç bekliyor. Bundan dolayı biz istedik ki meclis seçimlerinde de çoğunluk sağlansın. Üçüncü beklentimiz partimizin de mecliste güçlü bir şekilde temsil edilmesi. Vardığımız karar şudur arkadaşlar: 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan parlamento seçimlerinde AK Parti listelerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız. Kendi logomuzla katılmamız durumunda biraz önce bahsettiğim gerekçelerle ve bahsettiğim önceliklerin gerçekleşmeyeceği düşüncesiyle böyle bir karara vardık.”

Bu açıklama, HÜDA PAR’ın kendi logo ve listeleriyle seçime girmediğine işaret ediyor.

7 Nisan 2023 tarihinde açıklanan YSK kararında ise, Hür Dava Partisi tarafından yapılan başvuru sonucunda, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine Hür Dava Partisi'nin katılmamasına ve seçimlerde bu siyasi partiye yer verilmemesine karar kılınmış

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne katılacak olan ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerine dair YSK kararı incelendiğinde, HÜDA PAR’ın bu seçime kendi ismi ve logosuyla katılmadığı anlaşılıyor. Yani HÜDA PAR, Erdoğan’ın iddia ettiği gibi seçime kendi logosu ve listesiyle girmiyor. 

Ayrıca HÜDA PAR, her ne kadar seçimde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklasa da AK Parti’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakı içerisinde resmi olarak yer almıyor. 14 Mayıs tarihinde yapılacak Milletvekili Seçimleri oy pusulasında Cumhur İttifakı başlığı altında yalnızca Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Büyük Birlik Partisi yer alacak

cumhur ittikafi yskpng

Seçimde kullanılacak oy pusulaları incelendiğinde de HÜDA PAR’ın kendi logosuyla seçime girmediği anlaşılıyor

HÜDA PAR’ın milletvekili adayları AK Parti listesinden seçime giriyor

HÜDA PAR, AK Parti listelerinden dört adayla seçime gireceğini açıklamıştı. Buna göre, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu İstanbul’dan aday olurken, partinin genel sekreteri Şehzade Demir Gaziantep’ten aday gösterildi. Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı Batman’dan, Parti GİK Üyesi Faruk Dinç ise Mersin’den aday gösterildi.

hudapar akp liste adaylaripng