Sinan Oğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın sığınmacılar konusunda 14 Mayıs’tan önce konuşmadığını iddia etti.
Uydurma Uydurma
Detaylar
Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın sığınmacılar konusunda 14 Mayıs’tan önce konuşmadığı iddiası

Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın sığınmacılar konusunda 14 Mayıs’tan önce konuşmadığı iddiası

Bulgular

Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adaylığı açıklanmadan önce de, açıklandıktan sonra seçimlere kadar olan süreçte de sığınmacılarla ilgili açıklamalarda bulunmuş.

Sığınmacılar konusu, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde de yer almış.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu adaylarından ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 25 Mayıs 2023’te TRT Haber yayınında gündemi değerlendirdi. Oğan, konuşmasının bir bölümünde Kemal Kılıçdaroğlu ve Altılı Masa’nın “sığınmacı konusunda 14 Mayıs’tan önce tek kelime etmediklerini” iddia etti.

“Şimdi görüyorum ki mesela sayın Kılıçdaroğlu birdenbire sığınmacı kartını açtı. Bakınız. İki aydır sahadayız. İki aydır sahada sayın Kılıçdaroğlu'ndan tek bir kelime duymadık. Altılı Masa aylarca, yıllarca toplandı bir araya geldi, defalarca bir sürü protokoller konuştu. Niye şimdiye kadar hiç aklımıza gelmedi bu konu? Niye şimdi birdenbire bir hafta içerisinde seçimlere üç gün kalmış bu konuda birdenbire şey kesildiniz? Ha demek ki bir ciddiyet yok karşı tarafta.”

Kılıçdaroğlu seçimden önce defalarca sığınmacılar hakkında konuşmuş

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeliler ve diğer sığınmacılara yönelik vaatlerini araştırdığımızda çok sayıda açıklamasına ulaşıyoruz.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmeden önce de bu konuya değinmiş. Temmuz 2021’de resmi Twitter hesabında, iktidar olmaları durumunda Suriyelilerin iki yıl içinde memleketlerine geri gönderileceklerini söylemiş. "Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir.” vurgusu yapmış.

Kılıçdaroğlu Ağustos 2021’de Habertürk kanalına verdiği söyleşide, Ekim ayında Aydın’da yaptığı konuşmada da yine Suriyelilerin iki yıl içinde gönderileceğinden bahsetmiş. Geri dönüş için karşılıklı büyükelçilikler açılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu oraya gidenlerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması gerektiğini belirtmiş. Avrupa Birliği’nden alınacak fonlarla Suriye’de ev, okul, kreş, hastane yapacaklarını, fabrika açılması için yerli sanayicilerin teşvik edileceğinden de bahsetmiş.

Afgan sığınmacılar konusuna da değinen Kılıçdaroğlu Avrupa’nın tutumunu eleştirdikten sonra “Şimdi de Afgan seline tutulduk. Ankara, İstanbul seçimlerinde iki oy için ağzına ülke bekasını sakız edenler gerçek beka sorunu karşısında tek kelime dahi etmiyorlar" demiş. Seçilmeleri durumunda iki yılda çözüme ulaşma vaadini sürdürmüş.

2022 yılının Ocak ayında Hatay’da yaptığı konuşmada “En geç 2 yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz” ifadesini kullanmış. Aynı yıl içinde "2 Yıllık Dönüş" planını anlatan çok sayıda videosu da mevcut.

kilicdaroglu siginmaci

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adaylığını açıkladıktan sonra da sığınmacı konusundaki açıklamalarına devam etmiş

Kemal Kılıçdaroğlu 6 Mart 2023 tarihinde masanın diğer liderleriyle Saadet Partisi Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan etmişti. Bu tarihten sonra da Kılıçdaroğlu sığınmacılarla ilgili çok sayıda demeç vermiş. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesini ziyaret eden Kılıçdaroğlu “ırkçılık yapmadan Suriyelilerin iki yıl içinde geri gönderileceği” beyanını burada da sürdürmüş. Aynı şekilde İran ve Afganistan’dan gelen mülteciler için de “Hiçbir ülkeye, vatandaşa, daha doğrusu hiçbir yabancıya karşı ön yargımız yok ama biz kendi ülkemizde özgürce yaşamak istiyoruz. Kendi ülkemizin demografik yapısının değişmesini istemiyoruz." ifadesini kullanmış.

25 Nisan’da Eskişehir mitinginde sınır güvenliğinden bahseden Kılıçdaroğlu “Bizim sınırlar neden yol geçen hanı, 3 milyon 600 bin Suriyelinin bizim ülkemizde ne işi var? Biz Suriyeli kardeşlerimizi Bay Kemal’in sözüdür, en geç iki yıl içerisinde kendi ülkelerine, ırkçılık yapmadan göndereceğiniz” demiş.

14 Mayıs seçimlerinden 11 gün önce de  “Sığınmacılar. Kaçaklar” başlığıyla Twitter hesabından bir video paylaşmış. “Sığınmacılarla ilgili son kez karşınızdayım diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu ülkenin kaynaklarından, Irak ve Suriye’deki susuzluk ve kıtlık tehlikesinden bahsetmiş. Ülkemizin bunu kaldıramayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu önlem alınmazsa sonuçların Türkiye ve çevresini aynı zamanda Avrupa’yı da etkileyeceğini belirtmiş.

Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı adına açıklamaları da bulunuyor

Kasım 2022’de Kilis’i ziyaretinde sığınmacılarla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu şunları söylemiş;

“Millet İttifakı olarak iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız, Suriye meşru hükümetiyle görüşmek ve karşılıklı büyükelçilikleri açmak olacak. Çünkü kavgayla sorun çözemezsiniz. Suriye’ye gidecek sığınmacıların evlerini, okullarını, yollarını, kreşlerini Avrupa Birliği fonlarıyla müteahhitlerimiz yapacak. Buradan gidenlerin can güvenliği için meşru hükümetle protokol yapılacak, gerekirse Birleşmiş Milletler dahil olacak. Bizim iş insanlarımızın da oradaki fabrikalarını yeniden açmalarını isteyeceğiz. Hem biz hem Suriyeliler kazanacak. Bunu iki yıl içinde yapabileceğimizi öngörüyoruz. Biz ırkçılık yapmıyoruz, Türkiye’nin itibarını koruyoruz.” 

Millet İttifakı, seçimden önce sığınmacılara ilişkin vaatlerini açıklamış

Altılı Masa olarak bilinen Millet İttifakı partileri 31 Ocak’ta Ortak Politikalar Mutabakat Metnini duyurmuştu. Dokuz ana başlıktan oluşan metnin Göç ve Sığınmacı Politikaları alt başlığında, sığınmacılarla ilgili şu maddeler yer alıyor:

- Göç İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere sığınmacılarla ilgili kurumları yeniden yapılandıracak, yönetim ve personel altyapılarını güçlendireceğiz.
- Düzensiz göçün kaynağı olan ülkelerle Geri Kabul Anlaşmaları yapacağız.
- Türkiye’ye bir “tampon ülke” muamelesi yapılmasına izin vermeyeceğiz.
- Sınırlarımızı elektro optik kuleler, aydınlatma sistemleri, gece görüşlü kameralar, insansız hava araçları, entegre güvenlik sistemleri ve gerekli hallerde duvarlarla tahkim edecek, kaçak geçişlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.
- Geri gönderme merkezlerinin sayılarını ve kapasitelerini artıracağız.
- Gayrimenkul, devlet borçlanma senedi, yatırım fonu satın alınması ya da döviz cinsi mevduat ya da bireysel emeklilik hesabı açılması karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son vereceğiz.
- Sığınmacıların mahalle, ilçe ve il bazında kontrolsüz yoğunlaşmalara erişmesine veya gettolaşmaya izin vermeyeceğiz.
- Geçici Koruma Altındaki Suriyeli’lerin güvenli ve iç hukukumuz ile uluslararası hukuka uygun biçimde mümkün olan en kısa sürede ülkelerine geri dönmelerini sağlayacağız.