Videonun İmamoğlu'nun 14 Mayıs seçimleri sonrası tepkisini gösterdiği iddiası

Videonun İmamoğlu'nun 14 Mayıs seçimleri sonrası tepkisini gösterdiği iddiası

Bulgular

Videonun orijinalini 13 Mayıs 2019 tarihinde Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından paylaşmış.

Video İmamoğlu'nun paylaşımının 26 ila 30. saniyelerindeki “Üzülüyorum, çok üzülüyorum, yazıklar olsun. Ve hepinizi Allah’a havale ediyorum” dediği bölümden alınarak düzenlenmiş.

Sosyal medyada, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Hepinizi Allah’a havale ediyorum” dediği videonun 14 Mayıs seçimleri sonrasında çekildiği iddia edildi.

imamoglu fake

Video eski tarihli

14 Mayıs genel seçimlerinden sonra kullanıcıların sosyal medyada seçim hakkında paylaşımları hız kazandı. İddia video da seçimlerin ardından sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı.

Ancak paylaşımın orijinal kaynağını araştırdığımızda, videonun Ekrem İmamoğlu'nun Twitter hesabından 13 Mayıs 2019’da paylaşıldığını görüyoruz. İmamoğlu’nun videoda söyledikleri o tarihlerde çeşitli haber sitelerinde de gündem olmuştu.

Video aslında tekrarlanan 31 Mart seçimlerinin sonrasında kaydedilmiş. Orijinal videonun tamamını izlediğimizde iddia videonun kırpılarak oluşturulduğu sonucuna da ulaşıyoruz. Video İmamoğlu'nun paylşaşımının 26 ila 30. saniyelerindeki “Üzülüyorum, çok üzülüyorum, yazıklar olsun. Ve hepinizi Allah’a havale ediyorum” dediği bölümden alınarak düzenlenmiş.