Video küçük kuzeni sınav belgesi yerine boş kağıt verdiği için YKS'ye giremeyen genci göstermiyor

Video küçük kuzeni sınav belgesi yerine boş kağıt verdiği için YKS'ye giremeyen genci göstermiyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki kişi olan Görkem Varlık, YouTube kanalında yayınladığı videoda haber kanallarını kandırdığını ve iddia konusu olan videonun gerçek olmadığını söylüyor.

Varlık, Instagram hesabında yaptığı paylaşımda kurgu bir video çekeceğini bir gün önceden duyurmuştu.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerdekivideonun, küçük kuzeni sınav belgesi yerine boş kağıt verdiği için YKS'ye giremeyen genci gösterdiği iddia edildi. Aynı iddia, birçokhabersitesinde de konu edildi.

Ancak iddia doğru değil. Video, önceden kurgulanmış bir olayı gösteriyor.

Video kurgulanmış bir olayı gösteriyor

Videodaki kişi olan Görkem Varlık, YouTube kanalında yayınladığı videoda haber kanallarını kandırdığını ve iddia konusu olan videonun gerçek olmadığını söylüyor. Aslında Görkem Varlık sınava bu sene başvuru bile yapmamış. Kurgu videoyu çekmek için sınavın ilk günü de sınav merkezine gittiğini, ancak habercileri bulamadığı için ikinci gün İstanbul Üniversitesi’ni özel olarak seçtiğini söylüyor. 

Hatta Varlık, kurgu videoyu çekmeden bir gün önce Instagram hesabı üzerinden “yarın bir sınava geç kaldım rp’si (roleplay - canlandırma) gelsin o zaman” şeklinde paylaşımda bulunarak, kurgu bir video çekeceğini duyurmuştu.

gorkem varlik instagram 1

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için Görkem Varlık’a ulaştı. Varlık halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde iktisat okuduğunu belirtti. Ancak hakkında medyada çıkan suçlayıcı haberlere yönelik başlatılan hukuki süreç sebebiyle ilgili video hakkında daha fazla konuşmak istemediğini söyledi. 

İlk videosu değil

Görkem Varlık, aslında internette popüler sima. Aynı kişi 2018’de de “Sınava hazırlanmadım, hiç heyecanlı değilim. Biraz da heyecan olsun diye giriyorum. Çünkü okusam aylık 3-3,5 bin lira maaş alacağım, bunun için bu kadar kasmaya gerek yok kafasındayım" sözleriyle gündemine gelmişti. 

Varlık, benzer şekilde geçtiğimiz sene TLC’de yayınlanan Temizlik Avcıları programında öğrenci evinde yaşayan öğrencilerden biriydi. Program sonrası ev sahibinin evden attığını söyleyerek yeni videolar çekmiş, program sayesinde de popülaritesi artmıştı.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Video, önceden planlanarak çekilmiş. İddia, hatalı bilginin yedi türünden biri olan parodiye örnek.