Hollanda'da evden çalışanların sabit masraflarını işverenlerin karşıladığı iddiası

Hollanda'da evden çalışanların sabit masraflarını işverenlerin karşıladığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Hollanda’da evden çalışanların tuvalet kağıdı, çay, kahve, elektrik, ısınma gibi masraflarının işverenler tarafından karşılanmasını zorunlu kılan bir düzenleme yapılmadı.

Sendikalar rutin masrafların karşılanması gerektiği belirtiyor ancak işverenler karşı çıkıyor.

Hollanda hükümeti, aile finansmanı kurulu NIBUD’un araştırmasından yola çıkarak Mart’tan itibaren evde çalışan devlet memurlarına 363 euro Covid-19 primi ödemeye başladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre Hollanda hükümeti, evlerinden çalışanların artan ısıtma, su tüketimi, tuvalet kağıdı, çay, kahve gibi giderlerinin işverenler tarafından karşılanmasını sağladı. Hükümetin devlet memurlarına da ayda 363 euro ek ödeme yaptığı öne sürülmüş.

hollandadaevdencalisanlarinmasraflarininodendigiiddiasi

Böyle bir düzenleme yok

Hollanda’da sendikalar, evden çalışanlar için elektrik, internet, ısınma, kahve, çay, tuvalet kağıdı gibi maliyetlerin azaltılması için düzenlemeler yapılması ve bu masrafların işverenler tarafından karşılanması gerektiğini belirtiyor. Ancak henüz yapılmış bir düzenleme bulunmuyor. 

Hollanda’da işverenlerin evde çalışanlar için de güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlaması gerekiyor. Buna göre işverenler çalışanlar için ergonomik masa, sandalye, dizüstü bilgisayar ya da bilgisayar donanımlarını sağlamakla yükümlü. Ancak bunlar dışındaki masraflar için yasal bir sorumlulukları bulunmuyor.

Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı tarafından hazırlanan Covid-19 krizi sırasında işverenlerin yapması gerekenleri sıraladığı bilgilendirmeye bakıldığında, evden çalışma halinde çalışanların ev içi rutin masraflarının karşılanmasından bahsedilmediği görülüyor. Ancak işverenlerin iyi çalışma koşullarından sorumlu olduğu ifade edilmiş. Bakanlık, yasaların belirttiği çerçevede işverenlerin, evden çalışma koşullarını sağlıklı ve güvenli hale getirmesi gerektiğinin altını çizmiş. Sabit masraflarla ilgili bir sorumluluktansa bahsedilmemiş. 

Hollanda çalışma koşulları yasasında da işverenlerin evden çalışanlarına masrafları nedeniyle ödeme yapması gerektiği belirtilmiyor. Yasada, işverenin iş ile ilgili hususlarda çalışanların güvenliğini sağlaması amacıyla en iyi çalışma koşullarını hedefleyen politikalar izlemesi gerektiğinin altı çizilmiş.

Sendikalar düzenlemeden yana

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV), Hollanda’da salgın devam ettiği sürece evden çalışma koşulları ile ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtiyor. FNV’nin, üyeleriyle yaptığı anket çalışmasında, evden çalışmanın maliyetlerine dikkat çekilip, işverenlerin ödenek vermesi gerektiği ifade edilmiş. Sendika yetkilileri işverenlerin, çalışanları için mevcut koşulları iyileştirmesi ve maliyetlerin karşılanması gerektiğini belirtiyor. Sendika, Hollanda hükümeti tarafından evden çalışmaya dair gerekli düzenlemelerin yapılması ve masrafların işverenler tarafından ödenmesi için çalışmalar yürütüyor. 

Hollanda aile finansmanı kurulu NIBUD tarafından yapılan araştırmada ise evden çalışan kişilerin yılda fazladan 500 euro harcadığını ortaya koymuş. NIBUD, evde çalışanların gün içinde daha fazla gaz, su ve elektrik tüketmesinin yanı sıra kahve ve tuvalet kağıdı gibi ekstra temel malzemeleri tükettiğini söylüyor. Kuruma göre çalışanların bu masrafları işverenler tarafından karşılanmalı.

Öte yandan Hollanda hükümeti NIBUD’un araştırmasından yola çıkarak evde çalışan devlet memurlarına yıllık 363 euro Covid-19 primi ödemeye başladı. Ancak Hollanda’da diğer işverenler salgın nedeniyle ekonomi durgunluğunu dile getirerek çalışanların masraflarına ilave ödeme çıkarılmasına olumlu yaklaşmıyor. Hollanda İşverenler Derneği (AWVN) sözcüsü Jannes van der Velde, NIBUD’un araştırmasının evden çalışanların yararlandığı tüm faydaları yansıtmamakla eleştirdi. 

Dolayısıyla Hollanda’da işverenlerin evden çalışanların işyerindeki donanımı evlerinde oluşturmaları için gerekli ekipmanları sağlama zorunluluğu var ancak rutin masrafları ödemenin ekonomik durgunluk nedeniyle mümkün olmadığı işverenler tarafından belirtiliyor

Bunlarla birlikte diğer ülkelerde de evden çalışmaya yönelik düzenlemeler yapılıyor. Örneğin, İspanya’da işverenlere çalışanın evinin gerekli ekipmanlarla donatılmasının masraflarını ödeme zorunluluğu getirildi. Almanya’da uzaktan çalışanların haklarına yönelik tasarıyla ilgili tartışmalar yürütülüyor. Fransa’da ise evden çalışanların mesai saatleri dolduğunda e-postalarına bakma zorunluluğunu ortadan kaldıran yasa çıkarıldı.