Fotoğrafın Berlusconi’nin yerleri süpürdüğünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Berlusconi’nin yerleri süpürdüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf montaj.

Fotoğrafın orijinali, 2007 yılında yabancı bir haber sitesinde bir firmadaki işçilerin karşılaştığı zor çalışma koşullarıyla ilgili haberde yer alıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarla İtalya Başbakanlığı yapmış, iş adamı Silvio Berlusconi’nin, yerleri süpürürken fotoğrafının çekildiği iddiasıyla bir görsel dolaşıma girdi.

Türkiye Gazetesi, Gazete Vatan, Haber7,Ensonhaber, Medyaradar gibi sitelerin bu fotoğrafı, “Berlusconi’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraf” ifadesiyle haberleştirdiğini görmek mümkün. TRT Türk’ün Berlusconi ile alakalı bir haber videosunda da bu fotoğrafı kullandığı görülebilir.

Ayrıca iddia Twitter’da Tribün Dergi ve Biliyor Muydunuz gibi sosyal medya platformlarında üç yüzden fazla retweet ve beğeni aldı.

berlusconinin sosyal hizmet gorevi olarak cop topladigi iddiasi

Fotoğraf montaj

Ancak fotoğrafın Berlusconi’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montaj.

Fotoğrafın orijinali, 2007 yılında Bronte118 isimli haber sitesinde bir firmadaki işçilerin karşılaştığı zor çalışma koşullarıyla ilgili haberde kullanılıyor. Corriere di Ragusa isimli haber sitesinde ise çöp hizmetleri firması Ibleambiente’de çalışan işçilerin grevinden bahsedilirken bu fotoğrafa yer veriliyor. Fotoğrafın orijinal haline bakıldığında Berlusconi’nin bulunmadığını görmek mümkün.

berlusconi cop topladigi fotografin orijinali 2

İddianın kökeni Berlusconi’nin aldığı cezaya dayanıyor. 2014 yılı Nisan ayında, Berlusconi’nin vergi kaçırmaktan çarptırıldığı 4 senelik hapis cezası bir yıllık sosyal hizmet cezasına çevrilmiş ve bu sosyal hizmet cezasını bir bakım evinde hizmet vererek geçirmesine karar verilmişti. BBC’nin haberine göre Berlusconi cezasını Katolik Kilisesi’ne bağlı Cesano Boscone Bakım Evi’nde Mayıs ayında çekmeye ve burada Alzheimer hastalarına yardımcı olmaya başlamıştı. Hatta, Stefano Apuzzo isimli gazetecinin kaydettiği video görüntüsünde de bu görülebilir. Kısacası, Berlusconi sosyal hizmet cezasını fotoğraftaki gibi yerleri süpürerek değil bir bakım evinde hastalara yardım ederek çekti.

Montaj görüntü nasıl yayıldı?

Görüntülerin Berlusconi’nin sosyal hizmet cezasını aldıktan sonra eğlence amaçlı oluşturulduğu anlaşılabiliyor. Pek çok farklı sitede onlarca farklı caps arasında bu fotoğrafa da rastlamak mümkün. Söz konusu capslerde meme, fotomontaj, ironi, hiciv gibi ibareler yer alıyor.

berlusconi sosyal hizmet capsleri

Sosyal hizmetlere güven duyma hayalim var

Her ne kadar Berlusconi’nin yerleri süpürdüğünü gösterdiği iddia edilen fotoğraf montaj da olsa Berlusconi, 2008 seçimlerinden önce, Napoli’deki çöp sorununu çözeceğine dair mesaj vermek için Napoli sokaklarında çöp toplamıştı.

berlusconi cop toplama