Atatürk'ün sesinden Selanik Türküsü'nün kaydı ortaya çıktı iddiası

Atatürk'ün sesinden Selanik Türküsü'nün kaydı ortaya çıktı iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhuriyet, ABC,Sözcü,Haberler.com, Biliyomuydun.com gibi haber siteleri 25 Mart 2017 tarihinde, Atatürk’ün söylediği Selanik Türküsü kayıtlarının ortaya çıktığını iddia etti. Haberlerde, Atatürk’ün Selanik Türküsü'nü söylediği kaydın Tarık Akan'ın arşivinden çıktığı belirtildi ve Mustafa Kemal’in bir anısı anlatılarak bu kaydın nasıl bugüne kadar getirildiği aktarıldı:

Toplantıların genelinde hazır bulunan ve plaklardan birini hatıra olarak almak için yarışan Celal Bayar ve Muhiddin Üstündağ'ın katıldığı bir yemekte Atatürk yine şarkı söylüyor bazen diğerleri de iştirak ediyor ve sonra plaklar çalınıyordu. Bir ara Gazi'yi dışarıya çağırdılar. Atatürk giderken elindeki plağı, masanın üstüne bıraktı. Biraz sonra geri döndüğünde, plağı masanın üzerinde unutmuştu. Plağa yakın bulunan Üstündağ, Bayar’dan evvel davranmış ve plağı almıştı. Bir zaman sonra Gazi, "Muhiddin plağımı ver" dedi. Plağı aldı ve kırdı sonra da "Eğer plak vermek istesem, bu önce Celal'in hakkıdır. Çünkü sizden çok evvel bana rica etmişti.”

cumhuriyet ataturk selanik turkusu ses kaydi tweet

Ancak kısa süre içerisinde gazeteci Can Dündar Twitter hesabından bir tweet atarak haberin yanlış olduğunu belirtti. Can Dündar bu kayıttaki sesin Mustafa Kemal’e ait olmadığını, çektikleri “Yükselen Bir Deniz Cumhuriyet” belgeseli için bu türkünün kameraman Candan Murat Özcan tarafından söylendiğini belirtti.

can dundar hurriyet selanik turkusu tweet

Selanik Türküsü ses kaydı ilk olarak 2010 yılında paylaşılmıştı

2010 yılında, CNN Türk’te Mehmet Yaşin’in “Bayram Lezzetleri” programına konuk olan Tarık Akan elinde Atatürk’ün söylediği Selanik Türküsü kaydının bulunduğunu belirtmişti. Çalın Davullar olarak da bilinen Selanik Türküsü’nün kaydını dinlettiği program;

Can Dündar 2010 yılında kendi sitesinin Günce bölümünde de bu haberin pek çok televizyon kanalı ve gazete tarafından paylaşıldığını belirterek haberlere ilişkin şu açıklamada bulunmuştu:

Az önce nette gezinirken “Atatürk’ün kendi sesinden ‘Çalın Davulları’ türküsü”nün kaydının yüzlerce siteye yayıldığını gördüm. Bunca zaman Atatürk üzerine araştırma yapmış biri için çok şaşırtıcı bir bulguydu. Merakla ayrıntısını araştırdım.

Türkünün, CNN Türk’te Mehmet Yaşin’in programına Tarık Akan’ın getirdiği bir plakta kayıtlı olduğu yazılıydı. Plak –sözde- Atatürk’ün sofrasında kaydedilmiş ve şimdiye dek kimselerin eline geçmemişti. “Sadece Tarık Akan’da var” deniliyordu. Tabii heyecanla dinledim. Daha ilk saniyeden gülümsedim. Şu hastane odasında beni güldürenlere dualar ettim. Bu, 1998’de Cumhuriyet’in 75. yıldönümü vesilesiyle yaptığımız “Yükselen Bir Deniz” belgeselinde kullandığımız türküydü. Atatürk’ün çok sevdiğini bildiğimiz Selanik Türküsü'nü birkaç kişiye söyletmiştik. Ama ne yalan söylemeli hiçbiri, belgeselin usta kameramanı –ve bir türkü üstadı olan- Murat Özcan’dan daha iyi değildi.

Özcan: “Tarık Akan’ın inanmasının nedeni tanıdık bir ses olması”

teyit.org’a açıklamada bulunan Selanik Türküsü kaydındaki sesin sahibi Candan Murat Özcan ise şöyle konuştu:

1998 yılında Yükselen Bir Deniz Cumhuriyet belgeselini çekiyorduk. Selanik’in işgali sahnesiyle ilgili olarak kurgu odasında düşünüyorlardı. Ben de Selanik’in işgal edildiği yıllarda bir türkü var, ona bakın dedim. O zamanlar şimdi olduğu kadar meşhur değildi pek bilinmiyordu bu türkü. Hüseyin ve Fatma Yaltırık bu türküyü düzenlemişlerdi. Ben TRT kayıtlarından hatırlıyordum. Kurgu odasındakiler biz bilmiyoruz bize bir okusana türküyü dediler. Montajda bu türküyü söyledim kulağımda kaldığı kadarıyla. O sahneye ekleyebilirsiniz bu türküyü dedim. Belgeselin müziklerini Fahir Atakoğlu yapıyordu, bir kaç kişiye okuttular ama sanırım çok profesyonel geldi. Daha doğal bir söyleyiş olduğu için benim sesimi kullandılar. Tarık Akan aslında beni tanıyordu, sesimi biliyordu. Kendisiyle Nazım Hikmet belgeseli çektik. Nazım’ın dolaştığı yerleri birlikte dolaştık. Birlikte saz çalıp, türküler söyledik. Yanlış çağrışım yaptı herhalde. Tarık Abi’ye benim sesime kırık plak efekti vererek bir taş plak satmışlar anladığım kadarıyla. Kanmasının nedeni herhalde tanıdık bir ses olduğu için yanlış çağrışım yapmasından olabilir. O sıralar bu hata ortaya çıkınca beni televizyonlara çağırdılar ama gerek görmedim. Açıklama yapılmıştı zaten. Bu son zamanlarda tekrar gündeme gelmesi de habere ihtiyaçları olduğundan olabilir. İşin aslını araştırmadan 10 sene önce de yapılan bir hata tekrarlanıyor. Benim söylediğim türküler Yürüyen Köşk, Mustafa filmlerinde de kullanılmıştı zaten.

Candan Murat Özcan’ın Mustafa filmi için seslendirdiği Göç Türküsü;